Інформатака по Україні – безпрецедентна, в історії таке не зустрічалося
Інформатака по Україні – безпрецедентна, в історії таке не зустрічалося 31.05.2024 10:38 Укрінформ Ця пошесть фіксується на лише на YouTube, у соцмережах Facebook чи Instagram, але й на сайтах низки популярних в Україні інтернет-видань
Росія веде проти нас війну не лише на полі бою, але й в інформаційному просторі, у тому числі із залученням цілої армії ботів – віртуальних «людей» з українськими прізвищами – які українською мовою поширюють дезінформацію, беруть участь у дискусіях, причому на різну тематику: політика, економіка, війна, мобілізація, соціальна сфера тощо. Мета організаторів – через зневіру, паніку, страх і розбрат сформувати «правильну» громадську думку.
Звісно, країна-агресор розпочала таку війну задовго до того, як її танки посунули на нашу землю, а ракети і бомби – почали нищити все живе. Втім, останнім часом спостерігається ледве не критичне засилля цієї пошесті. Вона – фактично всюди, не лише у коментарях під роликами в YouTube, під дописами у соцмережах Facebook, X (колишній Twitter) чи Instagram, але й під новинами (статтями, інтерв’ю) низки популярних інтернет-видань, як от «Українська правда». Основні меседжі: «Союзники не допомагатимуть Україні», «Ніхто нас до НАТО не візьме», «Допомога партнерів розкрадається», «У війні винен Захід», «Нехай депутати мобілізують своїх дітей», «Ворожі обстріли будуть потужніші», «Вибори у РФ нелегітимні, але Путін їх провів, а Зеленський боїться» і так далі.
І ви їх точно «зустрічали» (нижче – можна погортати кілька прикладів).
Російські боти у Facebook
Але чи помітили, як ці боти раптом дружно «заспівали» українською? Так, є граматичні помилки, інколи ще вживається словосполучення «на Україні», відчувається фальш, проте вже точно не зустрічаються ідіотські посили від комп’ютерного перекладача на кшталт «немає сечі терпіти ці борошна». Інколи нефахівцю розпізнати типового бота від живої людини непросто. Щобільше – імена та прізвища у цих ботів цілком слов’янські, хоча й латиною.
Жарти жартами, але наскільки це серйозна загроза, а головне – як Україна зараз, в часи ТАКОЇ війни, з цим бореться та повинна боротися?
Російська присутність і активність у соцмережах є постійною, але під певні «проєкти» вони починають працювати більш інтенсивно
«Ботоферми фактично є ровесниками соцмереж. Ботами називають профілі, що управляються відповідним програмним забезпеченням і виконують доволі прості функції: масова підписка на сторінки, розставляння лайків, масові скарги чи коментування. Ботоферма – це організована, централізована група таких профілів. Крім ботоферм, існують ще фабрики тролів. Це живі люди, які працюють з липових акаунтів (як правило мають у користуванні декілька акаунтів). Їх завдання – участь у дискусіях, управління дискусіями з метою радикалізації учасників, провокування конфліктів.
Тролінг зароджувався як розвага, а росіяни поставили його на комерційні рейки (тролів почали наймати на роботу і платити за коментарі), почали використовувати для дискредитації російської опозиції та проти іноземних держав, зокрема проти України (ІПСО, втручання у вибори тощо)», – коментує Укрінформу Ігор Соловей, керівник Центру стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки в Україні.
Найвідоміша фабрика тролів працювала на «Агентство интернет- исследований» Пригожина, але це не єдина така структура в РФ. Штучний інтелект спрощує та автоматизує генерування великої кількості контенту (коментарів), більш якісного і більш різноманітного.
Ігор Соловей
«Наскільки це зараз інтегровано можна лише припускати з урахуванням розуміння того, які можливості створює ШІ. І чекати, поки хтось із середини цих структур вирішить розповісти про досвід (як це було з інтерв’ю колишніх співробітників фабрик тролів та журналістськими розслідуваннями). Імена ботів і тролів генеруються автоматично: саме тому серед них можна виділити групи одноманітних «онлайн-шопів» і «серафим іванових», – каже експерт.
Російська присутність і активність у соцмережах є постійною. Але під певні «проєкти», каже пан Соловей, вони починають працювати більш інтенсивно. Зокрема з березня 2024-го стартувала велика хвиля однотипних коментарів на тему «Харків зливають», до травня також поступово зростала хвиля «нелегітимний Зеленський». Періодичні хвилі «Україна не може перемогти» / «З Росією треба якось домовлятись» / «Мир за будь-яку ціну». До внесення змін до українського законодавства про мобілізацію також прив’язана активізація антимобілізаційних коментарів і публікацій.
«Активність ботів і тролів узгоджена з поточними російським ІПСО і є їх частиною. На створення потрібного Кремлю інформаційного фону також працюють російські можновладці, політкоментатори і псевдоексперти, іноземні агенти впливу тощо, спам-розсилки, поширення чуток, а також – дії військових: активізація на різних напрямках, інтенсивність обстрілів тощо – це все працює в комплексі».
Отже, масштаби великі.
«Проте назвати точне число активних профілів тролів і ботів неможливо. Та ж СБУ періодично звітує про викриття ботоферм на сотні чи тисячі акаунтів. Facebook регулярно закриває сторінки та акаунти ботів. Звичайний користувач може скаржитись на такі сторінки та профілі за порушення правил мережі. Але виявленням скоординованих мереж займаються самі соцмережі та інші урядові і неурядові структури, що спеціалізуються на інформаційній та кібербезпеці».
Центр стратегічних комунікацій та інформаційної безпеки (ЦСКІБ) спільно з Центром демократії та верховенства права (ЦЕДЕМ) провів дослідження про російську рекламу у Facebook. Було виявлено та проаналізовано активність близько 600 сторінок, які поширювали дезінформацію.
«Всі вони заблоковані. Аналіз активності дозволив виявити ключові напрямки докладання зусиль росіян (реклама – це частина актуальних ІПСО, разом з коментарями ботів-тролів та іншими складовими). ЦЕДЕМ регулярно відправляє репорти Meta про шахрайські сторінки, сторінки з дезінформацією тощо. Їх блокують. Плюс ШІ Facebook вчиться автоматично видаляти такі сторінки: термін їх життя скоротився суттєво (з декількох діб до декількох годин, а то і менше)», – запевняє Ігор Соловей.
Україна має постійно «дрючити» керівництво Facebook, тим більше, що є людина, яка відповідає за український сегмент цієї соцмережі
Дмитро Золотухін, колишній заступник міністра інформаційної політики України, експерт з питань інформаційних воєн та конкурентної розвідки, каже, що офіційно цим питанням наша держава займається з 2017 року, а неофіційно ще раніше – з 2014-го.
«У 2017-му, коли я ще був заступником міністра Мінінформполітики, ми всіляко намагалися переконати керівництво компанії Facebook (нині Meta) у тому, що якась невстановлена сторона порушує правила їхньої платформи. Щобільше – на руках ми мали докази, що це саме російська сторона, але нас просто не хотіли слухати. Відтак разом з Артемом Біденком, який працював на той час держсекретарем Мінінформполітики, почали давати коментарі іноземним журналістам. З'явився ряд публікацій у Washington Post, New York Times та інших впливових американських виданнях. Це зачепило адміністрацію Facebook, і вони таки звернули на нас увагу».
Тоді вдалося досягти трьох ключових змін.
Перша зміна – створити посаду менеджера з питань публічної політики по Україні у Facebook. Цю посаду обіймає Катерина Крук з офісом у Варшаві.
Друга зміна – запровадження всередині Facebook «координованої неавтентичної діяльності» або Coordinated Inauthentic Behavior (CIB).
Дмитро Золотухін
«Що це означає? Використовуючи внутрішні ресурси соцмережі, Facebook проводить дослідження, щоб виявити неприродне поширення контенту. Це стосується використання ботоферм, фейкових акаунтів та сторінок, які створюються спеціальними акторами, такими як політичні партії або спецслужби», – каже експерт.
Третя важлива зміна – впровадження Facebook інструментів для перевірки фінансування політичної реклами. Під час президентських і парламентських виборів у 2019 році вдалося дізнатися, хто і скільки коштів витрачав на таку рекламу в Україні. З цього приводу були опубліковані спеціальні матеріали. Хоча це не стосується основної проблеми, про яку йде мова, але це дуже важливо для розуміння контексту, каже Дмитро Золотухін.
«Отже, пройшло кілька років (І яких! – Ред.) – що змінилося, яка ситуація на даний момент? У світі наразі існує приблизно 100-150 приватних компаній, які пропонують свої послуги розвідувальним органам, правоохоронним структурам або політичним режимам з сумнівною демократичністю, і ці послуги включають створення та управління ботофермами (аватари і боти – це синоніми; у західній традиції технічні акаунти називають аватарами, неприродними профілями в різних соціальних мережах. – Ред.). Хоча соціальні мережі намагаються боротися з цим явищем, але це лише крапля в морі, і ферми-аватарів продовжують успішно існувати», – констатує експерт.
Яким чином працюють ці ферми?
«Компанія, яка надає відповідні послуги, може бути, наприклад, російська або ізраїльська, або навіть американська. Вона може спілкуватися з різними замовниками, в тому числі росіянами. І російський замовник, наприклад, каже: «Ось вам гроші, будь ласка, створіть нам ферму-аватарів, які будуть публікувати певний контент в українському сегменті Facebook».
Співробітники такої компанії за допомогою спеціальних сервісів, програмного забезпечення роблять кілька простих рухів. Спершу створюють профілі на Facebook, приміром, з слов’янськими іменами, з фотографіями.
«Це навіть можуть бути згенеровані штучним інтелектом фотографії якихось чоловіків і жінок. Але з того, що я бачу – це на 95% саме жіночі профілі, – ділиться пан Золотухін. – Далі вони публікують на сторінці створеного профілю два-три дописи і все. Тобто це голий профіль. Чому я згадав про штучний інтелект? А тому, що в іменах профілів, які написані латиницею, присутня постійно одна й та сама помилка: українська буква «і» транслітерується як латинська «y». І тому виходять усілякі «Анастасиї», «Надиї», «Свитлани» і так далі. Це прямий доказ роботи штучного інтелекту. Якби це все робили ручками живі люди, то відповідна помилка з такою регулярністю не з'являлася б».
Що потім? А потім цю ферму-аватарів передають замовнику разом з інструментами штучного інтелекту, і замовник її ганяє, як новеньку машину.
«Що робить замовник? Він пише різні тексти російською мовою, а штучний інтелект ці тексти перекладає на українську, до речі, дуже якісну українську. Аби тексти не виглядали, як під копірку, аби не було повторень – штучний інтелект їх дещо видозмінює, роблячи унікальними».
Наш співрозмовник каже, що неодноразово порушував цю проблему у своїх дописах на Facebook, а також обговорював її з представниками Міністерства цифрової трансформації України та Міністерства культури та інформаційної політики України.
«Який результат цих обговорень? Відповідь: боти нікуди не поділися. І якщо раніше ці боти ширили меседжі здебільшого на воєнну тематику, то зараз 80% їхньої діяльності спрямовано на підрив легітимності президента Володимира Зеленського. Гадаю, ігнорувати це більше не випадає. Потрібна реакція з боку Мінцифри», – додає Дмитро Золотухін.
Щодо масштабу проблеми, то експерт оцінює його так: якщо допис у Facebook за першу годину набирає понад сотню лайків, з’являються щонайменше шість-дев’ять фейкових профілів, які розміщують відповідний контент. Це свідчить про автоматизовану систему.
«Боти не атакують конкретні профілі, а з'являються там, де контент стає популярним. Тобто автоматизована система відстежує, де є найбільше активності, і спрямовує туди своїх ботів. Щоденно таких бот-коментарів може бути кілька тисяч. І лише на Facebook. Але ж боти «пасуться» також і на різних інших сайтах, приміром, на «Українській правді», на Ютуб-каналах тощо. Це не якісь інші боти, а ті ж самі. Просто спеціальне програмне забезпечення можна налаштувати так, щоб боти одночасно «паслися» на багатьох ресурсах, які дозволяють авторизацію за допомогою соціальної мережі».
Як варто діяти? Є ряд кроків, які можна вжити для захисту. Перш за все, користувачі Facebook, а особливо це стосується лідерів громадської думки, в яких багато підписників, можуть переглянути налаштування модерації власних коментарів як на смартфоні, так і на десктопі.
«Наприклад, я особисто відключив можливість коментувати мої пости за допомогою картинок. Це один зі способів, якими ботоферми обходять правила Facebook, публікуючи неприпустимий контент на зображеннях – від дитячої порнографії до образливих висловлювань щодо Зеленського та українців. Таким чином і ви можете налаштувати свій профіль – тоді всі коментарі з зображеннями будуть автоматично приховані. Потім ви самостійно модеруєте їх: якщо це легітимний коментар і він вам подобається – можете відкрити його для усіх читачів», – рекомендує пан Золотухін.
Крім того, у налаштуваннях можна зробити так, щоб вас не могли коментувати профілі, які були створені менш як місяць тому.
Або – тупо скаржитися на такі профілі.
«Минулого року я відправив близько 90 скарг на конкретні акаунти, назвавши причиною скарги те, що акаунт фейковий, персоніфікує якусь іншу людину. І Facebook приймав ці скарги до розгляду. Фактично, кожна друга моя скарга підтверджувалася і бот-акаунт соцмережа видаляла. За рік я самостійно видалив близько 40-50 фейкових акаунтів через те, що скаржився на них.
Але потім, в один момент, як відрізало: з кінця 2023 року Facebook перестав реагувати на мої скарги. Чому? Я не знаю, хоча кожного дня скаржуся на бот-акаунти 5-7 разів. Я думав, що проблема лише з моїми скаргами, проте ні – цей факт також підтверджують і мої колеги, які займаються медіамоніторингом і визначають ці бот-мережі та бот-акаунти. Вони кажуть, що відправляли цілими пачками скарги на цих ботів, але Facebook їх просто ігнорує».
Але вище згадані поради виключно для користувачів.
«Загалом же соціальна мережа в процесі адміністрування своєї діяльності може елементарно виявляти, ідентифікувати ботів. І Facebook, власне, це й робив. Просто їм це не дуже вигідно. Бо це марудно, не приносить грошей, а навпаки – їм треба оплачувати роботу аналітиків, доводити неавтентичність профілів і так далі. Відтак Facebook легше ігнорувати ботів, аніж намагатися якимось чином з ними боротися. Тим не менш, Україна, в особі Мінцифри, повинна, вибачте на слові, постійно «дрючити» Facebook, наголошувати на тому, що це не просто порушує наше національне законодавство, а порушує внутрішні правила самої соціальної мережі, які декларує Facebook. Потрібно цим постійно займатися», – наголосив Дмитро Золотухін.
Маємо припиняти роботу майданчиків, на яких працюють боти, тобто, скажімо, закривати можливість коментарів або посилювати роботу модераторів
Медіаексперт, політтехнолог Дмитро Бачевський вважає, що в останні місяці російська пропаганда та ІПСО, спрямовані на українців, значно підвищили свій рівень і стали для нас дуже небезпечними: «Головні причини зростання їхньої ефективності – загострення в Україні реальних проблем, які можна експлуатувати; залучення до роботи більшої кількості колаборантів, що знають не тільки українську мову, але й наші особливості та менталітет, а ще – поява штучного інтелекту».
Зростання активності ботів та ІПСО, синхронізовані з російським наступом, і є складовою російського комплексного плану з примусу України до капітуляції.
Дмитро Бачевський
«Завданням ботів є деморалізація українського фронту і тилу та зниження наших можливостей для спротиву. Виконавці працюють і у структурах ГУ МО РФ, і у приватних ботофермах, але знову-таки на замовлення Міноборони Росії», – переконує експерт.
За його словами, нинішні масштаби інформаційної атаки на українців є безпрецедентними і ніде раніше в історії не зустрічалися.
«Вони щодня зростають і будуть нарощуватися, поки триватиме російський наступ, а, можливо, і довше. Досвідчені користувачі інтернету вже навчилися виявляти ботів, але і рівень противника зростає» – акцентує пан Бачевський.
Проте відрізнити їх досі можна.
«Вони переважно говорять загальними гаслами, абстракціями і досить поверхнево. Крім того, варто дивитися на час реєстрації акаунта та список друзів.
Втім, не всі люди, особливо не надто досвідченні, або ті, які перебувають у відчаї, можуть критично ставитися до роботи ботів», – констатує він.
Відповідаючи на запитання, як ми з цим боремося і як боротися потрібно, експерт відповів: «Інтернет досі залишається слабо регульованою сферою, повний контроль над якою не під силу навіть для більш потужних держав. У своєму інформаційному просторі ми маємо просто припиняти роботу майданчиків, на яких відбувається робота ботів, тобто закривати коментарі або посилювати роботу модераторів».
А у загальносвітовому просторі нам потрібно тісніше співпрацювати з власниками соцмереж: «Той же Facebook періодично виявляє і ліквідовує мережі ботів але, вочевидь, ця робота є недостатньою. Тому наше керівництво має порушувати це питання і перед власниками соцмереж, і перед урядами тих країн, у юрисдикціях яких ці соцмережі перебувають».
Але навіть за таких умов повністю викорінити це явище не вдасться.
«Нам самим потрібно покращувати власну інформаційну роботу та давати менше приводів для російської пропаганди», – переконує Дмитро Бачевський.
Мирослав Ліскович. Київ
Источник: www.ukrinform.ua