Алхім, Пренткович і Заставний під ковпаком НБУ: почалися перевірки рахунків відомих блогерів
В медіа поширили інформацію, що українських блогерів чекають пильні перевірки рахунків в їхніх банках. При чому під моніторинг підпадають понад 100 відомих користувачів соцмереж, на які сумарно підписані десятки мільйонів фолловерів. Ще минулого тижня від Національного банку в різні банківські установи надійшла негласна вказівка щодо перевірки в рамках фінмоніторингу низки блогерів за списком. Він також потрапив у мережу.
Цю інформацію оприлюднило одне з українських ЗМІ, а згодом блогери почали підтверджувати цю інформацію. Щоправда, це зробило лише кілька знаменитостей. Інші ж продовжують публікувати звичайні сторіз та показувати своїм підписникам звичайне життя.
Серед відомих блогерів, на яких підписані майже мільйон або більше фолловерів значаться, зокрема, Олег Машуковський, Тетяна Самбурська, Анна Алхім, Тетяна Парфільєва, Тетяна Пренткович. Лаконічно як для себе новину прокоментувала Алхім, яка зараз перебуває за кордоном.
Детальніше на фінансову перевірку себе та родичів відреагував блогер Петро Заставний, на якого підписано понад 300 тисяч користувачів Instagram. Він є сином ексмера Тернополя, екснардепа Романа Заставного. Блогер також займається гуртом TVORCHI, який представляв нашу країну минулого року на пісенному конкурсі “Євробачення” (в англійському Ліверпулі). На його дружину, Аліну Френдій, до речі, підписані понад 1 млн фолловерів.
“Всі кидають цей список – я бачив, і так, це правда. Вчора (08 лютого 2024 року. – Ред.) нам прийшли запити з НБУ і в нас справді розпочався фінмоніторинг. Насправді тут немає нічого такого, бо моя сім’я і так регулярно проходить фінмоніторинг, бо згідно із законом ми наближені до публічних людей і так буде до кінця життя. Тому для нас це стандартно”, – розповів Петро Заставний.
Блогер Петро Заставний з дружиною
Також Петро опублікував сторіз, в якому на двох скриншотах пишеться про НБУ, а також про так званий “ручний” метод опрацювання даних. Який в цьому випадку називають “пережитком радянського минулого”.
За інформацією видання, яке розповсюдило дані блогерів та їхніх родичів, деякі з цих фігурантів мають відношення до певних політиків та благодійних організацій. Чи всі банки отримали цей список або лише обрані – невідомо. Більшість блогерів ігнорують потрапляння своїх імен в новини. Деякі з них, як, наприклад Тетяна Пренткович, не оговтались ще від попередніх скандалів (поїздка на Мальдіви).
Як перевірятимуть блогерів та їхніх родичів
Зараз зі списком ймовірно відбуватиметься ручна перевірка. Кожну людину зі списку обстежують не за допомогою алгоритму, а з фахівцями фінмоніторингу, яких долучили до справи. Перевірятимуть великі суми внесення/зняття готівки з рахунку. Під увагу потраплять і покупки на кругленьку суму: обов’язковий фінмоніторинг відбувається за всіма фінопераціями від 400 тисяч гривень і вище. Втім, в цьому конкретному випадку обстежуватимуться операції на менші суми.
“Наприклад, дивимося на перерахування/оплати на 80-100 тисяч гривень. А також на природу транзакцій. Якщо, наприклад, у вас лише оплати комуналки чи мобільного, то у цьому немає нічого дивного. Але якщо вам регулярно зараховують із різних місць готівку через платіжні термінали – це викликає питання”, – заявили банківські службовці.
Список, який змусив блогерів замовчати
Можливо вы пропустили…
Bihus.Info: хто замовив стеження? Подробиці скандалу з СБУ від Дениса Бігуса та реакція влади
Чи відбуватиметься розслідування, як на скандал відреагували президент Зеленський, голова СБУ Василь Малюк і громадськість та яким був офіційний коментар Служби безпеки щодо стеження – дивіться в матеріалі “Україна на часі”.