По Кремлю поки і не потрібно: куди долетять іноземні ракети
Фото: mil.in.ua
Західні партнери України, які поставляють нам свою зброю та техніку, нарешті дозволили бити нею по об’єктах у Росії. І хай президент США Байден наголосив на тому, що по Москві та Кремлю американською зброєю стріляти заборонено, це стратегічно нічого не вирішує. Благо інших цілей вистачає з надлишком – це скупчення ворожої живої сили та техніки з російського боку кордону, склади з боєприпасами та паливно-мастильними матеріалами, логістичні вузли поставок зброї та людей, а також аеродроми, звідки йде обстріл нашої території, та інші військові і енергетичні об’єкти…
Крим став повністю відкритим для наших ракет
Так, наприклад, російське угрупування «Північ» на кордоні Харківської та Сумської областей, а це близько 50 тисяч осіб, зосереджене на відстані 40-60 кілометрів від кордону. І касетний боєприпас М39 – найкращий засіб проти ворожих угруповань. Він б’є на 165 кілометрів, має в начинці 950 субелементів, що вражають, і один такий заряд «накриває» діаметр в 500 метрів. Крім цього, за 200 кілометрів від кордону в Росії є мережа вертолітних аеродромів, а за 300 кілометрів – велике скупчення російських нафтобаз. І тепер по них можуть легко вдарити як ATACAMS, так і ракети SCALP або Storm Shadow, що дістають на 160-300 кілометрів.
Аеродром «Саки» до 2014 року був українською авіабазою. Фото: Igor Bubin/commons.wikimedia.org
Ракети ATACAMS можуть вдарити по двох важливих аеродромах у Криму – “Саки” та “Бельбек”. До 2014 року аеродром “Саки” біля села Новофедорівка був базою ВМС України, але після окупації Криму тут незаконно розмістився 43-й винищувальний авіаційний полк російської армії, який має на озброєнні винищувачі Су-30 та бомбардувальники Су-24. Крім них, на аеродромі базувалися також Іл-76 та Су-33. Також тут окупанти розмістили базу підготовки операторів іранських БпЛА Mojaher.
З початком повномасштабного вторгнення саме авіація з цього аеродрому завдавала ударів ракетами та авіабомбами на півдні України. З Криму злітала і стратегічна авіація – літаки Ту, які запускають ракети Х-101, вони застосовувалися, зокрема, для ударів по Вінницькій, Львівській та Івано-Франківській областях. За словами експертів, у більшості випадків на атаки у ці області Росія використовує такі ракети, як Х-101. А відстань між Саками та, наприклад, українським Херсоном по прямій лише 185 кілометрів, що цілком досяжно для ATACAMS.
Вони ж можуть діставати і до аеропорту “Бельбек” на півночі Сімферополя, що на відстані 220 кілометрів по прямій від того ж Херсона. Наразі, за інформацією Повітряних сил України, тут базуються Су-27, Су-27СМ, Су-30М2 та Су-27М. Після реконструкції у 2020 році цей аеродром може приймати і стратегічні бомбардувальники Ту-22М3, Ту-160 та Ту-95МС, які атакували з території Чорного моря, зокрема Львівську область.
Аеропорт «Енгельс» під Саратовим – один із ключових для завдання ракетних ударів по Україні. Фото: Maxar Technologies
Аеродроми в російській глибинці також під прицілом
Але якщо Україна, наприклад, отримає від Німеччини далекобійні ракети Taurus (а судячи з натяків канцлера ФРН Шольца останнім часом, це стає можливим), які дістають цілі на відстані 500 кілометрів, то вона може стабільно бити і по російських аеродромах, звідки злітають літаки для обстрілу наших міст. Наприклад, аеродром “Енгельс” у Саратовській області Росії, віддалений на відстань за 480 кілометрів від українського кордону.
Це один із ключових аеродромів, який використовується ворогом для нанесення ракетних ударів по Україні за допомогою стратегічних бомбардувальників. Саме з “Енгельса” часто злітають борти Ту-95 та Ту-22м3, які атакують Україну ракетами різних типів, наприклад, крилатими ракетами Х-101, Х-555 та Х-55.
Аеродром «Балтимор» у Воронежі. Фото: Dmitry Chushkin/commons.wikimedia.org
Під загрозою ударів Taurus також тепер може опинитися і російський аеродром “Балтимор” біля російського Воронежа, відстань до якого менша за 400 кілометрів. Цей аеродром – база для винищувачів Су-34, які окупанти активно використовують на фронті.
Також у зоні ураження далекобійних ракет може виявитися і аеродром “Морозовськ” у Ростовській області, розташований за 300 кілометрів від українського кордону. Тут базується 559-й російський бомбардувальний авіаційний полк із більш ніж 40 бомбардувальниками Су-34.
Крім цього, найближчими авіабазами до України є російські військові аеродроми “Приморсько-Ахтарськ” і “Єйськ”. Від Приморсько-Ахтарська до кордону з Україною менше ніж 125-130 км. Зазвичай тут базуються винищувачі Су-25, а останнім часом з’явилися бомбардувальники Су-34. У Єйську, розташованому ще ближче, базується понад 20 літаків МіГ-29К, протичовнові літаки Ту-142 і близько 5 винищувачів, серед яких Су-33. Російська авіабаза “Міллерово” в Ростовській області знаходиться за 155 км від фронту.
Літаки збивати також можна
І насамкінець США дозволили збивати літаки над територією РФ. Координатор стратегічних комунікацій у Раді національної безпеки Джон Кірбі заявив, що Україна може збивати російські військові літаки над територією Росії за допомогою американських систем протиповітряної оборони (ППО).
«З цього приводу виникла певна плутанина. Ніколи не було обмежень на збивання українцями ворожих літаків, навіть якщо ці літаки не обов’язково перебували в українському повітряному просторі», – наголосив Кірбі.
Ракети американського комплексу Patriot здатні вражати крилаті ракети, літаки, гелікоптери та БпЛА на відстані до 150 кілометрів. Ці комплекси здатні збивати ракети Х-22 та інші швидкісні ракети.
Німецька газета Bild з посиланням на своє джерело повідомила, що українські військові щонайменше один раз використовували американську систему Patriot, яка надійшла з Німеччини, проти російських літаків, що атакують Україну. При цьому в січні 2024 року, як стверджувала, зокрема, The New York Times з посиланням на американських чиновників, із Patriot над російською територією міг бути збитий військово-транспортний літак Іл-76.
Нідерланди та Данія, які також дали добро на удари по території Росії, передадуть Україні літаки F-16. Ці винищувачі можуть працювати за наземними, повітряними та надводними цілями, а також перекриватимуть територію України там, де немає комплексів ППО. Одна ескадрилья F-16 (36 літаків) по вогневій потужності замінює 100 установок HIMARS.
F-16 – це багатоцільовий винищувач, який разом зі своїм прямим призначенням повітряного бою може використовуватися як тактичний бомбардувальник, елемент ППО і навіть спеціалізований літак радіоелектронної боротьби. Таким чином, F-16 поєднує у собі функціонал усіх головних радянських літаків, які сьогодні використовують Повітряні сили ЗСУ.
Літаки F 16 також зможуть атакувати територію РФ. Фото: УНН
Що є в арсеналі України
Це французькі ракети AGM-88B, авіабомби HAMMER, які можуть діставати на 60-80 кілометрах від українського кордону російською територією. Це лінія Валуйки-Новий Оскол-Бєлгород-Рильськ і все, що ближче до кордону.
У реактивних снарядів GLSDB 227-мм та ракет ATACMS Block I дальність ураження – до 135 кілометрів. Вони можуть дістати до Таганрога, Старого Оскола, Курська.
Найдальші – ракети QRU, SCALP-EG, Storm Shadow, ATACMS Block IA. Їхня дальність поразки – до 300 кілометрів. Підрахунки по карті показують, що такі снаряди долетять до Ростова-на-Дону, Орла, Липецька та інших територій на такій відстані від кордону з Україною.
Думка експерта
Валерій Романенко, екс-заступник начальника Генштабу України
– Добре, що це питання поступово вирішується, і заборони почали зніматися. Зараз ми можемо бути по території Росії ствольною та реактивною артилерією та Хаймерсами на 80 кілометрів. Ми маємо повне право вражати військові колони, які висуваються до фронту, склади та інше. У перспективі – це удари на більшу відстань, по аеродромах та літаках – носіях керованих бомб, пускових установок З 300/400. Плюс до цього використання літаків F 16. Все це значно посилить наші можливості на фронті і при обороні.
Источник: kp.ua