Битва за Україну. День сімсот двадцять четвертий
Битва за Україну. День сімсот двадцять четвертий 17.02.2024 20:26 Укрінформ Українські війська вийшли з Авдіївки на другий рубіж оборони. Україна вже підписала три безпекові угоди з Великою Британією, Німеччиною та Францією
Ми зібрали для вас інформацію про сімсот двадцять четвертий день Великої війни: чим жили Україна та українці 17 лютого 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
Вранці 17 лютого на східному напрямку підрозділи Повітряних сил Збройних сил України знищили два ворожі винищувачі-бомбардувальники Су-34 та один винищувач Су-35 – Микола Олещук, командувач Повітряних сил.
Мюнхенська безпекова конференція
Президент України Володимир Зеленський виступив на Мюнхенській безпековій конференції. Головне:
- Що стосується запрошення України в НАТО, ми цього хочемо, це наша ціль. Я вважаю, ми на це заслуговуємо.
- Україна вже підписала три безпекові угоди з Великою Британією, Німеччиною та Францією. І це лише початок втілення угод, що базуються на декларації Великої сімки.
- Росія атакувала Авдіївку з жовтня минулого року усією потужністю і домоглася тільки того, що там загинули десятки тисяч її військових. Відхід українських сил від Авдіївки не означає, що Росія вийшла на якісь рубежі. В Авдіївці на одного загиблого українського захисника приходиться сім загиблих російських окупантів.
- Якщо Україна матиме достатньо систем ППО, вона зможе повернути додому мільйони українців.
- 2024 рік повинен стати часом повного відновлення світопордяку, заснованого на правилах… Росія, яка не поважає правила, повинна залишитися в минулому. І ми можемо забезпечити це, не лише роблячи щось але роблячи все, що є потрібним.
- Тримання України у штучному дефіциті озброєння, зокрема, артилерії і засобів дальнього ураження дозволяє Путіну адаптуватися до інтенсивності боїв та підриває досягнуті результати України і партнерів.
- Президент Зеленський переконаний, що у Путіна є лише дві опції попереду: бути на лаві підсудних у Гаазі чи бути вбитим одним зі своїх поплічників.
Президент Зеленський
- зустрівся з Прем’єр-міністеркою Данії Метте Фредеріксен, обговорили можливі дати підписання двосторонньої безпекової угоди
- зустрівся з головним виконавчим директором (CEO) Alphabet Inc. і Google Сундаром Пічаї, обговорили співпрацю у сфері кібербезпеки.
- обговорили під час зустрічі з прем’єр-міністром Нідерландів Марком Рютте оборонну підтримку України та передачу винищувачів F-16.
- зустрівся з делегацією сенаторів США на чолі з керівниками Комітету з питань міжнародних відносин Сенату демократом Беном Кардіном й республіканцем Джеймсом Рішем.
- обговорив з обраним Президентом Фінляндської Республіки Александром Стуббом оборонні потреби української армії.
Відбулася зустріч Президента Зеленського з віцепрезиденткою США Камалою Гарріс, обговорили безпекові питання, ситуацію на фронті, підтримку США, конфіскацію російських активів та участь у Глобальному саміті миру. Після зустрічі вони дали пресконференцію. Головне:
- Додатковий пакет допомоги Україні буде підтриманий американськими законодавцями, якщо він потрапить на голосування. У США є лише план “А”, як допомогти Україні відбити російську агресію – Гарріс
- Робота над підписанням Угоди про співробітництво у сфері безпеки між Україною та США триває, вже відбулося 2 раунди переговорів – Зеленський
- Президент Зеленський не сприймає ситуацію у Конгресі з рішенням щодо подальшої підтримки України як “зраду”, водночас Київ не розглядає альтернативи допомозі США.
Заступник генерального прокурора США Ліза Монако та генеральний секретар Естонії Тиніс Саар оголосили сьогодні про передачу майже $500 000 конфіскованих російських коштів для України. Російські активи конфіскували внаслідок викриття незаконної схеми експорту в Росію техніки – Укрінформ.
У Мюнхені на полях безпекової конференції відбулася двостороння зустріч голів дипломатичних відомств України та США Дмитра Кулеби та Ентоні Блінкена – Укрінформ. Кулеба розповів Блінкену про поточні пріоритетні потреби захисників України та навів аргументи для надання далекобійних ракет ATACMS.
Керівник Офісу Президента Андрій Єрмак обговорив із членами Міжнародної робочої групи з безпекових питань та євроатлантичної інтеграції України важливість запрошення України до НАТО на саміті у Вашингтоні в 2024 році – ОП.
Широкомасштабна агресія Росії проти України стала “абсолютним стратегічним дном” для Путіна і Росії, послабила її військово, економічно, дипломатично – Ентоні Блінкен, держсекретар США
Генеральний секретар НАТО Єнс Сттолтенберг емоційно закликав Конгрес США якомога швидше схвалити додаткове фінансування для України, наголосивши, що військова підтримка інших союзників Альянсу вже перевищує американську. З кожним тижнем нашого очікування все більше людей убивають на полі бою в Україні – ЗМІ.
Міністр закордонних справ Китаю Ван Ї заявив, що його країна не була ініціатором і не є учасником «кризи в Україні», але не має наміру сидіти склавши руки та спостерігати, а сприятиме політичному врегулюванню – Укрінформ.
Американський сенатор-республіканець Піт Рікеттс вважає, що Конгрес США врешті-решт підтримає законопроєкт, який передбачає допомогу Україні, але щоб пройти всі передбачені для ухвалення рішення процедури, потрібен час – Укрінформ
Канцлер ФРН Олаф Шольц заявив, що країни Європейського Союзу повинні продовжувати підтримувати Україну до повної деокупації і виведення російських військ, а також що ЄС не допустить жодного миру на умовах Москви – Укрінформ. Шольц також прокоментував можливість передачі Україні далекобійних ракет Taurus. Він натякнув, що для цього потрібен “найкращий момент”.
Держсекретар Ентоні Блінкен висловив главі МЗС Китаю Ван Ї занепокоєння США щодо підтримки Пекіном війни Росії проти України, зокрема, постачанням компонентів, які країна-агресор використовує для виробництва зброї – Метью Міллер, речник Держдепартаменту США.
Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон у ході зустрічі з китайським колегою Ван Ї підкреслив, що агресія Росії проти України загрожує заснованій на правилах міжнародній системі, покликаній забезпечити глобальну безпеку – Укрінформ.
***
Візит Президента України до Франції
Угода про співробітництво у сфері безпеки між Україною та Францією, яку лідери двох держав підписали під час переговорів у Парижі, є продовженням Вільнюської декларації «Групи семи», погодженої в липні 2023 року – Офіс Президента.
Емануель Макрон заявив, що усі угоди України про співпрацю з іншими державами взаємодоповнюють одна одну, але історія вже навчила, що працюють лише конкретні зобов’язання – Укрінформ.
Франція передає Україні черговий оборонний пакет, який включає артилерійські снаряди, системи Caesar, посилення ППО – Укрінформ.
ЦИТАТА
Володимир Зеленський, президент України: «Будь ласка, не питайте Україну, коли закінчиться війна. Питайте у себе – чому Путін досі здатний її продовжувати».
Урсула фон дер Ляєн, президент Європейської комісії: «Той процес входження (України до ЄС – ред.), який відбувається зараз, є величезним кроком вперед. Ми розуміємо, що не може бути «сірих зон» навколо Європи. Ви маєте вирішити: або ви з Путіним, або ви з демократіями. Або ви залишаєтеся з автократами, або поважаєте наші цінності. Ми хочемо, щоб Україна і Західні Балкани були в нашій європейській родині, тому що вони належать до неї».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
Виходячи з оперативної обстановки, яка склалася довкола Авдіївки, з метою уникнення оточення та збереження життя і здоров’я військовослужбовців, прийняв рішення про виведення наших підрозділів з міста й переходу до оборони на більш вигідних рубежах – Олександр Сирський, головнокомандувач ЗСУ. Командувач ОСУВ «Таврія» Тарнавський наголосив, що «Оточення не допущено, особовий склад виведено, наші воїни зайняли оборону на визначених рубежах». В ОСУВ «Таврія» повідомили, що ЗСУ відійшли з Авдіївки на другий рубіж оборони, де ефективніше зможуть вести бої, ворог банально переважав у чисельності живої сили і озброєння.
Під час виходу особового складу з Авдіївки деяка кількість українських військовослужбовців потрапила у полон – Олександр Тарнавський, командувач ОСУВ “Таврія”.
Спецпризначенці ГУР тиждень обороняли останню дорогу з Авдіївки і забезпечили вихід українських військ. Операція проводилась у взаємодії із воїнами ССО, спецпідрозділу “Дозор” ДПСУ, 3-ї ОШБр, 225-го ОШБ, 110-ї ОМБр – ГУР.
Протягом минулої доби на фронті відбулося 90 бойових зіткнень. Авіація Сил оборони завдала ударів по 11 районах зосередження ворога – Генштаб.
В операційній зоні Сил оборони півдня продовжується потужна контрбатарейна боротьба. Ворог має на меті вибити наші підрозділи з лівого берега Дніпра, росіяни здійснили чотири невдалі штурми українських позицій – Сили оборони півдня України. Від початку доби знищили 69 російських загарбників, три польові пункти боєпостачання та склад матеріально-технічних засобів.
Коаліція дронів офіційно стартувала у рамках роботи Контактної групи з питань оборони України. Міністр оборони Рустем Умєров підписав відповідний лист про наміри і висловив вдячність співлідерам коаліції – Латвії та Великій Британії – за цю важливу ініціативу – Міністерство оборони України
Російським військам, ймовірно, буде важко просуватися на захід від Авдіївки до підготовлених позицій, на які відходять українські війська – ISW
***
Війська РФ у суботу, 17 лютого, атакували Запоріжжя, ушкоджено інфраструктурний обʼєкт, через що без опалення залишилися 39 багатоповерхівок – ОВА.
На житлові квартали Куп’янська на Харківщині росіяни скинули керовані та фугасні авіабомби, зруйновано двоповерховий будинок на 2 під’їзди, пошкоджені щонайменше 5 приватних будинків, постраждало щонайменше 5 осіб – ОВА.
Внаслідок обстрілів минулої доби російськими окупантами Херсонської та Харківської областей 3 людини загинуло, 5 отримали поранення – дані ОВА.
НОВИНИ: Україна
Українські зброярі посилено працюють над модернізацією та виробництвом чималої лінійки озброєння та військової техніки. Йдеться про протитанкові ракетні комплекси, безпілотні літальні апарати, нові боєприпаси до вогнеметів і гранатометів, системи, які мають підвищити скритність роботи ППО – МОУ.
АТ «Українська оборонна промисловість» підписало меморандум про співпрацю з провідною німецькою компанією Dynamit Nobel Defence – пресслужба Укроборонпрому
З 1 березня 2024 року змінюються правила виплат для ВПО. Деякі переміщені особи втратять виплатити, втім, для більшості серед найуразливіших груп населення їх збережуть – пресслужба Мінсоцполітики.
В енергосистемі України станом на 17 лютого ситуація є стабільною і контрольованою, застосування планових відключень побутових споживачів не передбачається – Міненерго.
***
Група Нафтогаз у 2023 році порівняно із 2021-м збільшила видобуток газу на свердловинах, де був проведений капітальний ремонт, на 20% – Нафтогаз.
У 2023 році Україна експортувала 44,8 млн т збіжжя, що на 16% перевищило показник 2022 року – ІАЕ
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
Єврокомісар із питань фінансів Йоганнес Ган вважає, що з 2025 року Європейський Союз зможе виготовляти до двох мільйонів артилерійських снарядів для України щороку – DPA.
США і далі надсилають в Україну деяку військову допомогу попри відсутність рішення про виділення додаткового фінансування від Конгресу. Це відбувається завдяки угодам, які уклали раніше – пресслужба Пентагону.
Палата представників США, найімовірніше, не зможе проголосувати за пакет допомоги Україні раніше середини березня – Майкл Маккол, голова Комітету із закордонних справ Палати представників США.
Бельгійські правоохоронці виявили у декількох урядових установах у Брюсселі, зокрема в Міністерстві юстиції, конверти з токсичною речовиною – бруцином – VRT. Наразі триває розслідування, щоб з’ясувати, хто відправив ці листи і з якими мотивами.
Урсула фон дер Ляєн підтвердила намір запровадити нову посаду єврокомісара з оборони у новому складі Європейської комісії, якщо сама буде обрана для продовження роботи на посаді президента Єврокомісії на наступний термін – Укрінформ.
Міністерство закордонних справ Великої Британії напередодні, 16 лютого, викликало представника російського посольства у зв’язку з повідомленнями про смерть російського опозиціонера Алексєя Навального – британське МЗС
На ранок суботи польські протестувальники заблокували шість пунктів пропуску на кордоні з Україною, у чергах стоять 3300 вантажівок – ДПСУ.
17 лютого в рамках 74-го Берлінського міжнародного кінофестивалю відбудеться захід «Український день», під час якого пройде презентація 10 українських проєктів, що перебувають на стадії виробництва – Державне агентство України з питань кіно
Суд у Нью-Йорку визнав винним експрезидента США Дональда Трампа у справі про шахрайство з оцінкою вартості його статків, зобов’язавши його сплатити штраф у розмірі 355 млн доларів – The New York Times.
ВОРОГ
Представниця російського опозиціонера Олексія Навального Кіра Ярмиш підтвердила факт його вбивства – Ярмиш написала у соцмережі Х. Його смерть настала 16 лютого о 14:17 за місцевим часом, як написано в офіційному повідомленні, виданому матері Олексія
У Росії після повідомлень про смерть в колонії Олексія Навального почали стихійно створювати меморіали пам’яті опозиційного політика, нести до них квіти, після чого почалися затримання. За даними порталу «ОВД-Инфо», станом на ранок 17 лютого було затримано щонайменше 109 активістів – Укрінформ.
Діяльність Росії, яка в останні дні призвела до занепокоєння загрозою національній безпеці США, пов’язана зі створенням ядерної космічної зброї, здатної створювати енергетичну хвилю й виводити з ладу значну кількість супутників – CNN.
Міноборони Росії заявило, що регіони РФ атакували 33 українських безпілотними – росЗМІ.
У російському центрі збройової промисловості Іжевську вночі була велика пожежа на площі 3 500 квадратних метрах в приміщенні, яке минулого року віддали під виробництво БПЛА – Телеграм-канал ASTRA.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ
Источник: www.ukrinform.ua