Від яких хвороб врятує кефір: огляд
Кефір вважається одним з найбільш корисних продуктів. Завдяки "добрим" бактеріям, які в ньому містяться пробіотикам – він покращує кишкову мікрофлору, що допомагає налагодити травлення і зміцнити імунітет. Так чому цей неймовірно цінний напій вживають в основному в країнах Східної Європи? І чого ми ще не знаємо про кефірі?
Йогурт – це кефір
Мало хто знає, що за своєю суттю йогурт і кефір – практично одне і те ж. І той і інший продукт отримують, коли додають в молоко спеціальні бактерії та інші мікроорганізми, які викликають бродіння і сквашування. Основна відмінність – у типі бактерій, що перетворюють молоко в кисломолочний продукт, інформує Ukr.Media.
Кефір роблять на основі кефіру грибка – це комплекс мікроорганізмів, що складається з молочнокислих паличок, стрептококів і дріжджів. Саме вони надають напою специфічний кислий смак, який не кожному до душі. Для виробництва йогуртів використовують особливий вид молочнокислих бактерій – болгарську паличку, а також термофільний стрептокок. Під впливом цих мікроорганізмів смак йогурту виходить більш м'яким, ніж у кефіру, практично без кислинки. Історично склалося так, що кефір готують і вживають в основному в країнах Східної Європи, а в Західній Європі, США та в інших країнах з тими ж цілями вживають йогурт.
Чому віддати перевагу, кожен вибирає для себе, – обидва продукти при правильному виробництві та зберіганні містять достатню кількість корисних бактерій. Але в реальності виявляється, що в йогуртах кількість і різноманітність пробіотиків все ж менше, ніж у кефірі. Щоб ви отримали достатній ефект від того чи іншого продукту, в ньому повинно бути не менше 106-107 КУО/мл лакто – та/або біфідобактерій (інформацію про це часто можна знайти на упаковці). Якщо ж з двох кисломолочних продуктів ви все-таки вибираєте йогурт, бажано брати натуральний, без додавання цукру – саме він забезпечить вам максимальну користь.
Живий чи мертвий
Всі корисні властивості кефіру зберігаються тільки в тому випадку, якщо вони "живі". Як розпізнати правильний продукт? Найпростіше – це подивитися на термін придатності: живий кефір або йогурт не повинен зберігатися довше 5-7 днів. Продукт, виготовлений за особливою – термостатної – технології, може зберігати свої властивості до двох-чотирьох тижнів. А кефір, який зберігається довше, є "мертвим" – для здоров'я він марний. По суті, виробник навіть не повинен назвати його кефіром – це лише "кефірний продукт".
Якщо ви хочете бути впевненим, що п'єте живий кисломолочний продукт з пробіотиками, ви можете легко приготувати його самостійно. Для цього потрібно додати підігріте молоко спеціальні бактерії – кефірну або йогуртову закваску, яка продається в продуктових супермаркетах та аптеках. Отриману суміш потрібно витримати в теплому місці: йогурт – близько 8 годин, кефір – 10-15 годин. Коли продукт загусне, його потрібно прибрати в холодильник ще на 2-3 години, і після цього він буде готовий до вживання. Домашні кефір і йогурт зберігаються ще менше, ніж живі кисломолочні продукти з магазину, – не більше 3-5 днів в холодильнику.
Кефір та антибіотики
Часто лікар, призначаючи лікування антибіотиками, заодно прописує і курс пробіотиків – це потрібно, щоб підтримати баланс корисної мікрофлори кишечника і запобігти діарею. Кефір теж містить пробіотики – можна замінити ним дорогі добавки з аптеки?
На жаль, немає. Вчені Джорджтаунського університету провели дослідження: вони давали одній групі дітей, які приймали антибіотики, справжній кефір, а контрольній групі – кефірний продукт без пробіотиків. Дітей для дослідження обрали тому, що саме у них з-за прийому антибіотиків найчастіше розвивається діарея. В результаті експерименту в обох групах частота розладів травлення була однаковою. А значить, пити кефір при прийомі антибіотиків безглуздо – від можливої діареї це не врятує.
Йогурт для схуднення
У рекламі часто кажуть: якщо будете регулярно їсти (або пити) йогурт з пробіотиками, це допоможе вам швидше скинути вагу. Це може бути правдою, якщо пити живий йогурт (природно, без цукру) або кефір з правильними бактеріями.
Щоб дослідити це питання, вчені зі Швейцарії та Канади набрали групу з 125 чоловіків та жінок з ожирінням. Перші 12 тижнів учасники експерименту дотримувалися програми по зниженню ваги, і половина з них отримувала добавки з лактобактеріями L. rhamnosus, а інші – плацебо. Потім протягом наступних 12 тижнів випробувані мали підтримувати результати, досягнуті в процесі схуднення.
У результаті жінки з групи, яка отримувала пробіотики, скинули в середньому 4,4 кг – значно більше, ніж учасниці з контрольної групи, які схудли на 2,6 кг. На чоловіків лактобактерії чомусь ніяк не вплинули – вчені порахували що, можливо, їм дали занадто маленьку дозування пробіотиків.
Після закінчення програми по зниженню ваги жінки з групи плацебо зберегли досягнуті результати, а ось ті учасниці, що пили пробіотики, продовжили худнути. Через 24 тижні у групі, що одержувала лактобактерії, жінки скинули в два рази більше зайвої ваги. Так що, якщо у доповнення до дієти та фізичних вправ додати в раціон порцію кефіру або йогурту з лактобактеріями L. rhamnosus, це дійсно може прискорити процес схуднення, особливо для жінок.
Кефір проти алергії
Тайваньські вчені виявили, що вживання кефіру може бути хорошим засобом профілактики харчової алергії. Дослідники припустили, що корисні бактерії, які містяться в кефірі, можуть "блокувати" механізми, що запускають алергічну реакцію.
Щоб вивчити цей процес, вони поїли мишей кефіром протягом трьох тижнів. До і після експерименту вони виміряли вміст у піддослідних імуноглобуліну Е (ІдЕ) – антитіл, які свідчать про алергічну реакцію. Причому вони аналізували специфічний IgE – антитіла до конкретного білка, які підтверджують, що викликає алергію саме цей продукт.
У результаті через три тижні кефірної дієти у мишей в три рази впав рівень антитіл до овальбумину – алергену курячого білка. Треба зазначити, що реакція на курячі яйця – одна з найбільш поширених харчових алергій. Так як яйця входять до складу багатьох страв і випічки, реакція на них може проявлятися у вигляді прихованої алергії. Також алергіку, що реагує на курячий білок, можуть бути протипоказані вакцини, які виготовляють на основі курячих ембріонів.
На думку тайваньських вчених, кефір може допомогти впоратися з алергією на курячі яйця. Можливо, він буде корисний і при інших видах харчової алергії – щоб перевірити це, потрібні додаткові дослідження. Вчені підкреслюють роль кефіру саме в профілактиці алергії. Однак тим, хто вже страждає від харчових реакцій, теж можна спробувати додати в дієту кефір – можливо, він хоча б допоможе знизити прояви алергії.
Джерело: ukr.media