Вчені навчилися гадати по волоссю: Передбачають інфаркти та інсульти

Аналіз на гормони стресу у волоссі пророкує ризик серцево-судинних захворювань, а отже — інфарктів та інсультів за кілька років до їх розвитку. Це довели вчені із Нідерландів, інформує Ukr.Media.

Дослідження провели вчені Медичного центру Університету Еразма в Роттердамі, а результати його доповіли на Європейському конгресі з ожиріння в Дубліні, Ірландія.

Гормони стресу у волоссі розкажуть багато про що

Саме вчені оцінювали рівні кортизолу і кортизону, які виробляються в надниркових залозах і називаються «гормонами стресу». Їхній зв'язок з ожирінням, гіпертонією, хворобами серця та судин підозрюють давно. Але є великі проблеми з визначенням та точною оцінкою впливу гормонів. Річ у тім, що їх рівні в крові схильні до великих коливань. І якщо кров беруть у момент, коли стресу немає, аналіз буде нормальним. Тобто передбачувана цінність такого дослідження невелика.

З аналізом волосся ситуація інша, вони ростуть довго, і тому хімічні елементи та багато гормонів у них накопичуються місяцями та роками. Завдяки цьому, аналізи волосся показують реальний баланс цих речовин в організмі протягом тривалого часу, а не просто їх епізодичні стрибки.

Пророцтво на роки вперед

Дослідники проаналізували рівні кортизолу та кортизону у волоссі 6 341 чоловіків та жінок віком від 18 років. Потім за ними спостерігали протягом п'яти-семи років, щоб оцінити довгостроковий зв'язок між рівнями гормонів та серцево-судинними захворюваннями. За цей час такі хвороби розвинулися у 133 людей.

Виявилося, що за наявності підвищеного рівня кортизону у волоссі ризик хвороб серця та судин, до яких входили інсульти та інфаркти, був вищим у середньому вдвічі. А коли оцінили ризик людей молодших 57 років, то він виявився вищим більш ніж утричі. Це пов'язано з тим, що у віці старше цих років лише половина серцево-судинних захворювань була пов'язана з кортизоном — велику роль грають уже просто вікові фактори. І це означає, що рівень кортизону у волоссі показує себе як ранній провісник майбутніх хвороб серця та судин. Причому незалежно від інших факторів їх ризику — статі, куріння, артеріального тиску та діабету 2 типу.

«Ми сподіваємося, що аналіз волосся може зрештою виявитися корисним як тест, який допоможе лікарям визначати людей з високим ризиком розвитку серцево-судинних захворювань (навіть за відсутності інших факторів ризику), — каже професор Елізабет ван Россум, головний дослідник дослідження з Медичного центру Університету Еразма. — І можливо, у майбутньому вивчення впливу гормонів стресу на організм зробить їх новою метою лікування».

Тобто лікарі коригуватимуть рівень гормонів, щоб знизити ризик розвитку хвороб та полегшити їх перебіг, якщо вони вже розвинулися.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *