Важко просинатися вранці? Це може бути ознакою хвороби
Часто людей, які просто фізично не можуть прокинутися вранці і приступити до повсякденних справ, звинувачують в ліні, але це може бути симптомом захворювання, що називається "дисанія" або "синдром затримки фази сну". При цьому розладі людина дуже пізно засинає (часто ближче до ранку) і дуже пізно встає (ближче до полудня). Спроби вставати раніше, щоб зробити якісь необхідні справи, призводять лише до недосипання, сонливості, зниженої працездатності, але не до зміщення періоду сну на більш нормальний час. При цьому страждаючі від дисаніі, якщо їм не вдається встати зранку, часто сплять довше, ніж необхідні людині сім-вісім годин. Це призводить до того, що людина фактично "випадає з життя", так як режим його існування йде врозріз з режимом життя соціуму, інформує UkrMedia.
Вважається, що в основі дисаніі – хронічне порушення біологічних (циркадних) ритмів. Сьогодні ефективного методу лікування дисанії немає.
"Звичайно, як лікар, я неодноразово стикався з цим станом, але я б не став називати це хворобою, це, швидше, один із симптомів якогось захворювання. Скажімо, депресії або хронічної серцевої недостатності, або фіброміалгії і безлічі інших, – розповів кандидат медичних наук. – Цей симптом потрібно розглядати разом з іншими: скажімо, є порушення сну, сильне хропіння, сонливість вдень. Всі разом вони дозволяють поставити більш точний діагноз. До лікаря слід звертатися в будь-якому випадку, якщо вам якісь симптоми заважають жити. Медицина займається сьогодні не тільки важкими ситуаціями, але і тими, які заважають людям ефективно і повноцінно працювати. Тому немає чіткого правила – було п'ять безсонних (а не чотири) ночей, йдіть до лікаря. Відчуваєте себе погано – йдіть".
"Це дивно – намагатися визнати хворобою небажання вставати з ліжка. А якщо я хочу встати і взяти зі столу склянку, але не можу? Тут теж саме – чому треба визнавати хворобою саме небажання вставати? Це може бути пов'язано з безліччю об'єктивних і необ'єктивних причин – грипом, високою температурою, шизофренію, тим, що людина три доби не спала, тощо. Потрібно розглядати цю ознаку разом з іншими – скажімо, людина відчуває слабкість, у неї відсутній апетит, вона швидко втомлюється, тоді це може бути ознакою втоми, депресії і виснаження нервової системи. Але говорити про випадки, коли є лише небажання вставати з ліжка за відсутності інших симптомів, як про ознаки якоїсь хвороби або психічних проблем, не можна", – вважає лікар-психотерапевт вищої категорії, психіатр Олександр Федорович.
Джерело: ukr.media