Мускатний горіх: користь і шкода для здоров’я

Мускатний горіх в кулінарії — це спеція, отримана шляхом подрібнення насіння ароматного мускатного дерева (Myristica Fragrans) в порошок. Пряність має характерний гострий аромат і злегка солодкуватий зігріваючий смак. Мускатний горіх застосовується в різних видах випічки, кондитерських виробів, пудингів, картоплі, м'яса, ковбас, соусів, овочів і таких напоїв, як гоголь-моголь.

3500 років тому люди вже застосовували мускатний горіх в приготуванні їжі. На архіпелазі Банду в Індонезії знайдені стародавні горщики, що містять залишки спецій. До середини XIX століття острови архіпелагу залишалися єдиним джерелом мускатного горіха у світі. Арабські торговці до XIII століття зберігали знаходження архіпелагу потай від європейців, інформує Ukr.Media.

Пряність з тих же часів активно використовується в народній медицині для лікування різних захворювань, хоча насправді ніякими лікарськими властивостями мускатний горіх не володіє. У нього є дещо інші властивості: горіх містить потужну психоактивну речовину — міристицин.

  • Міристицин може викликати судоми, серцебиття, нудоту, можливе зневоднення і загальний біль в тілі при вживанні у великих кількостях. Встановлено, що великі дози добре завареного мускатного горіха можуть викликати галюцинації.

У XIX столітті пряність помилково вважали здатною викликати викидень у вагітної жінки, і її призначали для абортів. В результаті величезна кількість жінок просто труїлося.

Але все це стосується дуже великих доз і в основному сирих горіхів і свіжомелених ядер. Щіпка прянощі нікому ще не пошкодила. Також обнадіює, що смертельних випадків отруєння мускатним горіхом або міристицином не зафіксовано.

Плоди мускатного горіха перед подрібненням сушать кілька тижнів на сонці до того моменту, коли ядра буквально починають тріщати під сухою оболонкою. Потім шкаралупу розбивають, а горіхи відправляють на подрібнення.

Крім спецій, з плодів мускатного дерева отримують мускатну олію, яку можна використовувати як замінник масла какао. Але взагалі мускатна олія використовується як промислове мастило для агрегатів і верстатів. А ефірна олія з мускатного горіха популярна в парфумерії, виробництві зубних паст і сиропів від кашлю.

Сьогодні мускатний горіх можна зустріти в найнесподіваніших стравах і продуктах. Навіть в молоці, куди його додають для аромату. Але зазвичай пряність йде до м'ясних або рибних страв, в різноманітні супи і підливи.

  • В Європі мускат люблять додавати до картоплі і м'яса.
  • В Італії роблять мускатні пельмені.
  • А на Карибах спеція стала важливим інгредієнтом алкогольних коктейлів на кшталт "Пейнкіллер" (букв. "Вбиває біль") або пуншу на основі рому "Барбадос". Зазвичай мускатом посипають напій перед подачею.

З мускатних горіхів можна і варення зварити. Для цього з ядра горіха зрізають зовнішній твердий шар. Його варять з цукром, а потім нарізають і роблять щось типу желейних цукерок. З шкірки горіхів варять сік, а потім заморожують і вживають як фруктове морозиво.

Продовжуючи серію розповідей про вітаміни, зазначимо, що саме в мускатному горісі міститься найбільше вітаміну B. Причому вся група: B1, B2, B3 (PP), B5, B7(H), B9 і B12.

Якщо зберетеся вирощувати мускатний горіх, то перші 7-9 років врожаю не чекайте. А на "повну потужність" дерева виходять лише у 20-річному віці.

Джерело: ukr.media

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *