Чим небезпечні феєрверки і як вони впливають на наше здоров’я
Феєрверки — це вірний спосіб створити видовище кольору і світла, але дослідження показали, що ці чудові шоу можуть становити небезпеку для здоров'я, інформує Ukr.Media.
Дослідження, яке, як стверджується, першим вивчило вплив феєрверку на клітини людини і тварин, показало, що цілий ряд шкідливих токсинів може затримуватися в повітрі після того, як згасне світло.
Дослідження проводилося вченими NYU Langone Health, які вивчали зразки якості повітря, зібрані з десятків майданчиків по всій території США, протягом 14 років. З допомогою цього аналізу команда виявила особливо високі концентрації токсичних металів у День Незалежності і в переддень Нового Року.
Феєрверки виділяють дивовижну кольорову гаму, коли метали, що містяться в них, піддаються впливу високих температур. Зазвичай це свинець, титан, стронцій та мідь. Розуміючи, що вони залишаються в повітрі після феєрверку, команда провела ряд експериментів для вивчення потенційного впливу на людину і тварин.
"Хоча люди піддаються впливу цих речовин тільки протягом короткого часу кожен рік, вони набагато більш токсичні, ніж забруднюючі речовини, якими ми дихаємо щодня", — говорить старший автор дослідження Террі Гордон.
В лабораторії вчені підірвали жменьку феєрверків, які зазвичай продаються в США, у тому числі Black Cuckoo, Color-Changing Wheel і феєрверк Blue Storm. Вони вловлювали частинки, які ці вибухи вивільняли, а потім піддавали впливу клітини легенів людини і кілька десятків мишей, в дозах, аналогічних тим забруднюючим речовинам, які нью-йоркці вдихали б протягом дня на Манхеттені.
При цьому команда помітила значне збільшення окислення, що є нормальним, здоровим процесом в людському організмі, але може призвести до пошкодження клітин і ДНК, коли його активність зростає. Це було пов'язано із запаленням легенів у мишей, в той час як феєрверк Back Cuckoo був визнаний найбільш шкідливим, завдаючи в 10 разів більшої шкоди клітинам людини, ніж нетоксичний сольовий розчин, використовуваний в якості контролю.
"У той час як багато хто обережно захищається від вибухів, наші результати показують, що вдихання феєрверкового диму може завдати довготривалого збитку — ризик, який значною мірою ігнорується", — говорить Гордон.
Вчені бачать в цьому початок своїх досліджень, плануючи вивчити наслідки неодноразового впливу феєрверків на відміну від "одного випадку". Вони планують поділитися результатами роботи з працівниками охорони здоров'я, щоб підвищити їх обізнаність про ризики.
Джерело: ukr.media