Інформаційно-пропагандистська війна Росії проти України: Харків

Інформаційно-пропагандистська війна Росії проти України: Харків 18.04.2024 14:36 Укрінформ Удари з боку Росії, які носять відверто терористичний характер, мають на меті посіяти паніку й деморалізацію

Чи можливий новий наступ на Харків? Останнім часом, з посиленням обстрілів Харкова, значно пожвавилися й меседжі про можливі подібні наміри російського військового керівництва. Про це говорять і численні ЗМІ. І якщо спочатку такі повідомлення поширювали російські ЗМІ, то зараз тематика посилення російського терору проти Харкова почала поширюватися й у медіапросторі на заході. Пояснюємо, чому ця інформація не відповідає дійсності.

РОСІЙСЬКИЙ МЕСЕДЖ: РОСІЯ ХОЧЕ ПЕРЕТВОРИТИ ХАРКІВ НА «СІРУ ЗОНУ» – ФЕЙК?

Після нібито законного переобрання Путіна на посаду президента РФ розмови про підготовку вторгнення російських військ у бік Харкова знову стали актуальними. Про це також написали деякі так звані "ліберальні" російські видання.

У матеріалі одного з таких зазначається, що російське військове і політичне керівництво розмірковує над планами захопити Харків. Видання посилається на джерела, близькі до Кремля. Співрозмовник, близький до адміністрації президента РФ, вважає, що вище керівництво країни ставить перед собою «реалістичні цілі» – взяття Харкова і поступове закінчення «СВО» як результат. Путін уже відкрито говорив, що для припинення регулярного обстрілу Бєлгородської області потрібно створити «санітарну зону» навколо неї. Цей регіон РФ межує саме з Харківською областю України. За словами джерел цього ж «ліберального» російського медіа, серед «російських еліт», високопосадовці переконані, що армії РФ під силу взяти Харків, а ось подальше просування вглиб України – ускладнене. «Символічно це також перемога. Місто-мільйонник, де багато російськомовного населення», – каже один зі співрозмовників.

Інше російське видання повідомило, що Кремль розраховує найближчим часом мобілізувати до військ 300 тисяч бійців саме для проведення операції із захоплення Харкова. Нібито за планом російської влади, мобілізовані здебільшого будуть відправлені для прикриття кордону в Бєлгородській області, а досвідчені бійці, які вивільняться після цього, будуть залучені в "Харківській операції". 

За даними видання, Кремль планує не штурмувати українське місто напряму, а  взяти його в облогу. До «розкрутки» теми «облоги Харкова» приєдналися і російські опозиціонери.

Тезу очільника Кремля про створення «санітарної зони» вздовж українсько-російського кордону згодом підхопили й розвинули державні ЗМІ РФ.

Про те, що Росія вирішила зробити  Харків «сірою зоною», непридатною для проживання цивільних осіб, зазначає у своїй недавній статті The Economist. Видання нагадує, що РФ посилила бомбардування Харкова у грудні, приблизно у той час, коли тема затримки американської військової допомоги Україні почала з’являтись на перших шпальтах. З того часу місто опинилося під ударом балістичних ракет, більше ніж будь-коли з початку повномасштабного вторгнення. Напади ворожих безпілотників почастішали: вони літають швидше і вище, а також мають карбонове покриття крил, через яке їх важче збити. Проте атака 27 березня стала переломним моментом, оскільки вперше проти Харкова було застосовано запущену з літака планерну бомбу, що здатна пролетіти десятки кілометрів і завдати руйнівного удару.

The Economist зазначає, що військові джерела в Києві припускали, що Росія вирішила перетворити місто на «сіру зону», непридатну для проживання цивільного населення. Натомість мешканці та мер Харкова Ігор Терехов заявив, що місто в жодному разі не здасться.

Разом з тим британський журнал наголошує, що «військова операція окупації Харкова була б важким завданням для Росії».

Востаннє, коли вона намагалася це зробити у 2022 році, попри те, що місто було значно слабше захищено, загарбники зазнали невдачі. Взяття міста вимагало б прориву української оборони та оточення, що Росія, на думку аналітиків, далеко не в змозі зробити. 

РЕАКЦІЯ ВИЩОГО ВІЙСЬКОВО-ПОЛІТИЧНОГО КЕРІВНИЦТВА УКРАЇНИ

На нещодавніх засіданнях Ставки основним питанням був Харків, захист міста від російських ударів і можливість зміцнити наші ППО та РЕБ у Харківській області.

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський в інтерв'ю Укрінформу підкреслив, що у разі наступу російських військ на Харків – це стане для російських військ фатальним кроком. За його словами, українські військові вживають усіх заходів для реагування на ймовірний наступ агресора на Харків, наразі триває обладнання укріплень та позицій, встановлюють загородження, планують дії.

Олександр Сирський

Головне управління розвідки спростувало чутки, що росіяни «тут і зараз нападуть на Харків». За словами представника ГУР Андрія Юсова, це ніщо інше, як російське ІПСО. Ворог намагається посіяти вкидами про «наступ на Харків» панічні настрої всередині нашої країни. 

Своєю чергою мер Харкова Ігор Терехов зазначив, що підстав для евакуації населення з Харкова наразі немає. Російські війська не підійшли до міста на ближчу відстань, ніж це було дотепер. Евакуація триває в області, де продовжуються активні бойові дії. І люди їдуть до Харкова, наразі у місті 1,3 млн населення.

ВОРОГ ЗРОБИВ СТАВКУ НА ПОШИРЕННЯ ПАНІКИ СЕРЕД ЦИВІЛЬНОГО НАСЕЛЕННЯ

Ворог веде повномасштабну гібридну війну проти України. Російська влада роками вкладала мільйони у пропаганду, поширювала наративи, що викривляють реальність. Російські пропагандисти продовжують активно запускати інформаційні операції, спрямовані на залякування цивільних та дискредитацію влади. Це свідома тактика ведення війни, відточена під час минулих розв’язаних Росією війн.

Протягом останніх тижнів росіяни збільшили кількість обстрілів Харкова: атаковані підстанції й ТЕЦ, внаслідок чого кілька діб місто було майже без світла. На тлі обстрілів російська пропаганда намагається посилювати страх у мешканців міста та маніпулювати щодо примусової евакуації. Очевидно, що ворог зробив ставку на поширення панічних настроїв серед харків’ян з метою змусити виїхати з міста.

Источник: www.ukrinform.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *