Ультрамарафонщиця Олена Шевченко: Через місяць після пологів почала бігати
Фото: ФБ Олена Шевченко
Олена Шевченко – унікальна українська спортсменка, рекордсменка-ультрамарафонка, яка за свою спортивну кар’єру подолала по-справжньому вражаючі дистанції і побила чимало рекордів. Сам ультрамарафон, який ще називають супермарафоном, – це забіг на дистанцію, яка перевищує дистанцію традиційного марафону (42 195 м).
Кореспондент Коротко про поспілкувався зі спортсменкою і дізнався більше про її життя і спортивний шлях.
Пробігла 254 км за 24 години!
– Як саме у вашому житті з’явився біг?
– У дитинстві спочатку займалася фехтуванням на шаблях в Одесі, бо я була активною дитиною, і мій батько займався фехтуванням, мав звання майстра спорту СРСР. У 10-11-му класі вже був спринт 60 м – 100 м і бар’єри, але недовго. Потім у 18-19 років я почала захоплюватися походами в наш Крим, Карпати і на Кавказ, пройшла в 19 років перші 100 км в Одесі. Мені тоді сказали, що я не зможу. Але я змогла і була першою.
Біг – це більше хобі, бо я не заробляю гроші на ньому, а витрачаю на нього. Але вже не можу без бігу, це як гігієна – тільки для розуму і тіла. І багато де по світу я побувала, побігала.
– А швидко взагалі біжите?
– Швидко я не бігаю, а ось добу простояти на ногах можу. Тому цікаво, до якого кілометра я зможу бігти, скільки кілометрів за добу, коли вже мій «стоп» настане. Кидаю своєму організму виклик!
– Розкажіть, будь ласка, про свої рекорди, якими пишаєтесь?
– Марафон – це 42 км 195 м, він був після декількох ультрамарафонів на 100 км. Марафон треба швидко бігти. Поки мій рекорд на 42 км – 3 години 4 хвилини. Мій рекорд на 100 км – 8 годин 29 хвилин. Я стала чемпіонкою України за 8 місяців після пологів! Було важко бігти, але я змогла.
А ось у бігу протягом 24 годин у мене рекорд – 254,463 км. Це 2-е місце на чемпіонаті світу в 2023 році на Тайвані. Оновила і свій рекорд, і України.
– Як готувались до такого рекорду?
– Підготовки як такої не було, бо у мене мала дитина і нянь немає, батьки далеко. Тільки ми з чоловіком.
Тому бігала, коли був час: це спочатку 1-2 години в день. Потім, як донька підросла, то по 2-3 години. Професійних спортивних зборів і підготовки не було.
На досягнутому Олена зупинятися не збирається, її мета – покращити свій результат. Фото: ФБ Олена Шевченко
Головне – встати і почати!
– Що вас мотивує так багато бігати?
– Завжди на будь-яких змаганнях мені хочеться покращити особистий рекорд і перевірити, що я можу. Це ж спорт! Моя сім’я, донька і країна мотивують рухатися далі!
– Скільки треба відновлювати своє тіло після такого неймовірного забігу?
– Відновлення триває 6 місяців: менші навантаження (менше бігати), більше спати і їсти. За місяць до підготовки до чемпіонату світу у мене з’явилися спортивні партнери – “Медспорт” та їхня МSU – клініка в Києві, де мені зробили обстеження всього організму, підібрали вітаміни і спортивне харчування. Тому і результат вийшов краще на 14 км.
Звичайно, буває не просто бігти добу – і тіло, і розум хочуть закінчити це все, буває, що до початку змагань. Але це нормально, і під час добового бігу ти ніколи не знаєш, що може трапитися з твоїм організмом.
– Що можете порадити тим, хто лише починає бігати?
– Порада: встати і почати! Неважливо, яка відстань і темп, головне – для себе в задоволення. А краще це зробити з тренером з бігу, який допоможе вам це зробити в задоволення і для здоров’я.
А ще купити собі зручну яскраву форму. І обрати якійсь старт для яскравих емоцій і перевірки своєї підготовки після занять бігом з тренером.
Порада, як почати, у Олени проста: вставай і біжи. Фото: ФБ Олена Шевченко
Екіпіровка – половина успіху
– Яке значення у результатах бігуна має екіпіровка?
– Екіпіровка важлива, це 50% успіху. Коли вам комфортно, нічого не давить, не натирає і ще й гарно.
– У чому бігаєте ви?
– Я бігаю вже більше 5 років у спортивних шкарпетках українського виробника Protector – саме вони захищають мої ноги від натирань і великих навантажень.
А ще кросівки Hoka – їхня технологія створена для зручного бігу, м’які, легкі і з гарною амортизацією. Я за 9 років спробувала багато кросівок, але завжди повертаюсь до Hoka.
– Як правильно бігати взагалі?
– Щоб правильно бігати, то треба бачити, як людина біжить, її техніку, пульс, каденс бігу і знати її особливості тіла. Тоді вже можна сказати, як і що треба конкретно цій людині, бо все індивідуально.
Поставити собі власну ціль. Наприклад, бути здоровим, гарним, струнким чи покращити свій спортивний результат. Обрати старт.
– Де любите проводити свій відпочинок?
– Люблю подорожі, море, прогулянки, перегляд фільмів (дуже давно не дивилася).
– А материнство вплинуло на спорт у вашому випадку?
– Після народження доньки я зрозуміла, що у мене було багато вільного часу і я його витрачала неправильно.
– Як відновлювали форму після пологів? Важко було?
– Через місяць після пологів почала бігати мало і нерегулярно. Потім збільшувала навантаження, коли був час.
– До чого прагнете як спортсменка?
– Покращити свій особистий результат, перевірити свої фізичні здібності.
Довідка Коротко про
Олена Шевченко – майстер спорту з легкої атлетики і чемпіонка та рекордсменка чемпіонату України з добового бігу, а також чемпіонка у бігу на 100 км та багаторазова тріумфаторка 100-кілометрового забігу Поясу Слави і Київського ультрамарафону.
Источник: kp.ua