За несплату боргів – вилучили квартиру: чому літню людину позбавили єдиного житла і кого ще це може торкнутися

Фото: obozrevatel.com

Цілком реально позбутися єдиного помешкання через накопичені борги, навіть якщо ти самотній пенсіонер, якому більше ніде пожити. У подібній скрутній ситуації опинився 76-річний мешканець Києва Іван Берестецький через заборгованість за комунальні послуги. Формально, його історія виглядає законною, але після того, як вона набула розголосу, поліція Дніпровського району столиці розпочала кримінальне провадження для перевірки всіх обставин. Що сталося і чому – далі в матеріалі Коротко про.

Відсутність лічильника та несправний кран

Навесні квартира Івана Леонідовича була виставлена на торги на державній електронній платформі СЕТАМ, що займається реалізацією арештованого майна. За інформацією obozrevatel.com, спочатку на цей лот не було охочих, проте згодом з’явився зацікавлений покупець. Серед трьох претендентів, які так чи інакше були пов’язані з рієлторською компанією, переможцем став її власник. Вартість однокімнатної квартири у житлово-будівельному кооперативі на проспекті Шухевича склала 1 мільйон гривень.

На момент продажу квартири борг пенсіонера за комунальні послуги сягнув понад 870 000 гривень, левова частка яких припадала на воду. У 500-квартирному будинку пенсіонер був єдиним, хто не мав індивідуального лічильника, тому вся різниця між показаннями, що передавали до “Водоканалу” інші мешканці, та показниками загальнобудинкового лічильника списувалася на Івана Леонідовича.

Чоловік проживав у цій кооперативній квартирі на Троєщині з 1980 року. Згідно з повідомленнями ЗМІ, він нібито припинив сплачувати за комунальні послуги з 2004 року. Окрім відсутності лічильника, існувала ще одна проблема – несправний кран. Сусіди згадували, що пенсіонер, аби заглушити звук капаючої води, прилаштував до крана гумовий шланг, через який вода тихо стікала в каналізацію. Як довго тривала ця ситуація – двадцять, десять, п’ять чи два роки – невідомо.

– Різниця у показаннях може виникати з багатьох причин: хтось може втручатися в роботу індивідуальних лічильників, хтось вдається до несанкціонованих підключень, десь у підвалі може протікати труба або трапилися аварійні ситуації, – ділиться думками сантехнік з Подільського району на ім’я Олександр.

Можливі ознаки змови

У випадках, коли відсутні індивідуальні лічильники, нарахування комунальних послуг здійснюється за встановленими нормами споживання. Користувачі соціальних мереж, які висловили співчуття пенсіонеру, обурені тим, що на нього одного було покладено весь надлишок, виявлений за показаннями загальнобудинкового лічильника.

– У листопаді 2018 року Кабінет Міністрів затвердив постанову, що визначає порядок розподілу обсягів спожитих комунальних послуг між мешканцями будівлі. Відповідно до цього документа, усі небаланси та втрати покладаються на тих споживачів, які не мають приладу обліку, – пояснює голова правління Спілки споживачів комунальних послуг Олег Попенко. – Перекладання відповідальності за все на одну особу є своєрідною інтерпретацією урядової постанови, проте, з точки зору закону, це може бути правомірним.

Проте, експерт припускає, що в даній ситуації можуть бути присутні елементи змови між мешканцями кооперативу та рієлторами з метою заволодіння квартирою пенсіонера за відносно невелику суму. Експерт розглядає такий можливий сценарій:

– Йому могли терміново нарахувати значну суму боргів. Ми розуміємо, що нині йдеться про людину, яка перебуває в дещо нестійкому психологічному стані. Необхідно перевірити, за який період були нараховані борги та наскільки швидко вони були виставлені. Два роки тому ці борги могли не бути настільки критичними, а нині до них могли додати небаланси.

Олег Попенко також зазначає, що частину накопиченого боргу, можливо, раніше погашали шляхом відрахувань з пенсії (до 20%). Сума ж, яка накопичилася наразі, через свій розмір, навряд чи підлягатиме реструктуризації.

Зі свого боку, представники ЖБК стверджують, що неодноразово пропонували Берестецькому реструктуризувати борг, і саме через його відмови від мирного вирішення проблеми за багато років накопичилося 14 виконавчих проваджень.

Однокімнатна квартира в будинку на проспекті Шухевича викликала значний інтерес. Фото: wikimapia.org

Безпритульного знайшли у лікарні

Слід визнати, що з віком людина не стільки здобуває життєвий досвід, скільки його втрачає. Сусіди Івана Леонідовича відгукуються про нього не злим словом, він нікому не чинив зла, хіба що одного разу затопив мешканців нижнього поверху, але не відшкодував витрати на ремонт їхнього обладнання та заподіяні збитки. Саме за цим позовом від ЖБК Дніпровський районний суд Києва зобов’язав пенсіонера виплатити понад 200 000 грн.

Також зазначається, що він був людиною замкненою, нікого до себе не впускав, не прислухався до порад, іноді показував непристойні жести, а замість відвідування судових засідань писав листи до президента та Верховної Ради.

До останнього моменту він не вірив, що його можуть виселити з квартири, а коли прийшли ламати дверний замок – плакав. Наразі невідомо, чи було судове рішення щодо примусового виселення. Новому власнику, який намагався розшукати безпритульного пенсіонера, журналіст OBOZ.UA надали неправдиву адресу. Поліція знайшла чоловіка у терапевтичному відділенні лікарні №8, куди його доставили з вулиці через поганий стан здоров’я. Ми звернулися до Департаменту охорони здоров’я КМДА, аби дізнатися, чи перебуває він досі під медичним наглядом, але отримали відповідь, що ця інформація є конфіденційною. Наразі відомо, що лікарі в лікарні відвідували Івана Леонідовича, нібито з метою пошуку для нього можливих варіантів.

Залишилася невелика надія

Наразі квартира боржника знову виставлена на продаж, але вже за 1 мільйон 800 тисяч гривень. Отже, квартира була продана за ціну, яка майже вдвічі менша за її реальну вартість.

– Якщо процедура дотримана, то це цілком нормально. На торгах майно завжди продається значно дешевше, ніж на ринку. У цьому й полягає суть торгів, – зауважує адвокат Ігор Бузовський.

Після відрахування від вартості квартири, для Івана Леонідовича залишиться близько 125 000 гривень, з яких ще потрібно вирахувати виконавчий збір – 10% від суми боргу. Отже, на руки він отримає майже нічого. Проте, існує невелика надія на повернення житла: у коментарі ТСН заступниця голови КМДА Марина Хонда повідомила, що після порушення кримінальної справи на квартиру було накладено арешт, хоча в поліції цю інформацію поки офіційно не підтвердили.

– Якщо буде виявлено порушення встановлених правил, помилки в нарахуванні боргів чи недоліки в процедурі примусового виселення – торги можуть бути анульовані, – зазначає адвокат Ігор Бузовський. – Однак, пенсіонер все одно залишиться зі своїми борговими зобов’язаннями, і їх доведеться вирішувати.

Хто може та хто не може втратити єдине житло

Згідно з новим законом про виконавчу службу, єдине житло може бути примусово продане лише за умови, якщо сума боргу перевищує 50 мінімальних заробітних плат – це 432 000 гривень (до внесення змін цей поріг становив 20 мінімальних зарплат). Ці обмеження застосовуються незалежно від типу заборгованості.

Протягом дії воєнного стану, а також протягом року після його скасування, заборонено примусове стягнення житла у військовослужбовців.

Без дозволу органів опіки та піклування не допускається вилучення чи продаж житла, в якому діти до 18 років мають право власності або право користування.

Перш ніж накласти арешт на житло, виконавча служба зобов’язана перевірити, чи є у боржника інше майно, яке могло б покрити борг: банківські рахунки, транспортні засоби, ліквідні предмети меблів чи побутова техніка.

Примусове виселення після продажу житла здійснюється виключно на підставі рішення суду.

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *