Новий рік без салютів, але з бенгальськими вогнями: що можна, а що заборонено
Фото: Kaique Rocha/pexels.com
На Різдво в Подільському районі Києва поліція затримала чоловіка, який запускав феєрверки з вікна квартири на 11-му поверсі. У Житомирський області викрили підприємців, які продавали підліткам петарди у вигляді гранат. І такі випадки не поодинокі. Незважаючи на те що в Україні подібні забавки під знаком «стоп», на Новий рік можуть знайтися любителі розваг з піротехнікою. Чим це загрожує, що саме підпадає під заборону – в питаннях і відповідях сайту Коротко про.
1. Чому і коли заборонили піротехніку?
Від початку АТО/ООС президенту та Кабінету міністрів було спрямовано кілька петицій, що стосувалися заборони піротехнічних виробів. Основний мотив – їх вибухи дуже нагадують звуки війни. Окрім фізичних травм ці вироби наносять психологічні – як людям, так і тваринам. Петиція від 28 грудня 2021 року набрала понад 25 000 тисяч голосів. У відповіді президента йшлося про те, що він розділяє стурбованість щодо загрози життю та здоров’ю і передає петицію до Кабінету міністрів для розгляду і заходів реагування. Але ситуація залишилася на рівні дискусії.
Навіть після початку повномасштабного російського вторгнення єдиної заборони не ввели, обмежувальні заходи впроваджувалися окремо по містах і областях. Зокрема, у Києві заборона почала діяти з 23 червня 2022 року. Тільки у листопаді 2023-го Верховна Рада ухвалила закон щодо загальних правил використання та обігу піротехнічних виробів.
Петарди на час військового стану заборонені. До того ж вони можуть травмувати як фізично, так і психологічно. Фото: fastiv-region.gov.ua
2. Що підпадає під заборону?
В Україні заборонено продавати, передавати, використовувати таку піротехніку:
- феєрверки класу F2. Це салютні установки та петарди, які можуть використовуватися на відкритому повітрі в умовах обмеженого простору, мають низький рівень небезпеки та шуму,
- феєрверки класу F3, які мають середній рівень небезпеки, призначені для запуску на великих відкритих площах,
- феєрверки класу F4. Це професійні установки з високим рівнем небезпеки. Їх має право приводити в дію тільки спеціально навчена особа.
3. Що дозволено?
Піротехнічні засоби класу F1. Це:
- бенгальські вогні,
- холодні фонтани,
- феєрверки-свічки,
- хлопавки.
Однак є застереження: продавати і передавати такі засоби дітям до 16 років заборонено. Тобто використовувати ці забавки (встановлювати, запалювати, тримати в руках) можуть тільки дорослі або підлітки від 16 років.
Холодні фонтани під заборону не підпадають. Фото: epicentrk.ua
4. Яка відповідальність за порушення?
Законодавство передбачає окремі види покарань за виготовлення, продаж заборонених піротехнічних засобів та за їх використання.
Громадян можуть притягти до відповідальності:
- за ст.182 Кодексу про адміністративні правопорушення – порушення вимог щодо захисту населення від шкідливого впливу шуму чи правил додержання тиші в населених пунктах і громадських місцях. Санкція передбачає штраф – від 85 до 255 гривень,
- за ст. 296 Кримінального кодексу – хуліганство. Санкція – штраф від 17 000 до 34 000 гривень або арешт на строк до 6 місяців, або обмеження волі на строк до 5 років (саме за такою статтею порушили справу проти киянина, який запускав феєрверки з вікна),
- хуліганство, вчинене групою осіб (ч. 2 ст. 296 ККУ), може бути покаране обмеженням волі до 5 років або 4 роками позбавлення волі.
Для підприємців – виготувачів, продавців піротехніки та осіб, які беруть її на зберігання, діють такі санкції:
- стаття 164 КУпАП (порушення порядку провадження господарської діяльності) – штраф від 17 000 до 34 000 гривень із конфіскацією продукції, знарядь виробництва, сировини й грошей, одержаних внаслідок вчинення цього адміністративного правопорушення, чи без конфіскації,
- стаття 195-6 КУпАП (порушення порядку виробництва, зберігання, перевезення, торгівлі та використання піротехнічних засобів) – штраф від 272 до 1700 гривень з конфіскацією піротехнічних засобів.
5. Чи підлягають відповідальності неповнолітні?
У поліції кажуть, що проводять рейди ринками та магазинами, щоб контролювати продаж піротехніки, але порушники знайдуться завжди. Крім того, широкий асортимент феєрверків та петард вільно виставлено в інтернеті. Отже дітям варто нагадати, що закони поширюються і на них.
Повна адміністративна та кримінальна відповідальність починається від 16 років, тобто з цього віку підлітки можуть бути піддані покаранню нарівні з дорослими. За хуліганство можуть притягнути починаючи з 14 років.
Щодо вчинків дітей молодшого віку, то відповідальність за них несуть батьки, що передбачено статтею 184 КУпАП:
- за вчинення дитиною адміністративного правопорушення штраф для батьків становить від 850 до 1700 гривень,
- за хуліганство з ознаками кримінального правопорушення загрожує штраф від 1700 до 5100 гривень.
Свідків запуску заборонених піротехнічних виробів поліція просить телефонувати за номером «102».
Источник: kp.ua