Вибори Білорусі: без ОБСЄ, шторок у кабінках, і якщо щось піде не так – без інтернету

Фото: https://belta.by

Після недавніх президентських виборів у США аналогічний плебісцит у Білорусі 26 січня може здатися комусь трохи нудним. Не буде всепланетного ажіотажу, що тремтить від напруження інтриги, свистопляски натовпу на шоу кандидатів та інших елементів невиразної свободи слова та огульної демократії. Буде все своє, рідне та знайоме. Коротко про – про майбутні вибори глави Республіки Білорусь.

Четверо перевірених суперників

Дострокове голосування вже розпочалося 21 січня та триватиме до 19:00 25 січня. Основний день голосування призначено на 26 січня 2025 року, коли дільниці будуть відкриті з 8:00 до 20:00.

Конкуренцію вже 30 років чинному главі держави Олександру Лукашенку (хоча останнім часом його вже інакше як самопроголошеним і не називають) складають чотири особи – мабуть, надійні та перевірені. Заявки кількох опозиційних кандидатів ЦВК Білорусі відхилив, що викликало чергову критику з боку міжнародної спільноти.

Також незадовго до дня виборів повідомлялося про затримання та арешти політичних активістів і журналістів, які критикують чинну владу, що викликало стурбованість правозахисних організацій і додало їм небажання приїжджати до Білорусі як спостерігачі на виборах президента.

Перевірені суперники чинного президента – це:

Олег Гайдукевич – лідер Ліберально-демократичної партії Білорусі, депутат Палати представників,

Ганна Канопацька – незалежний кандидат, бізнесвумен, колишній депутат Палати представників,

Сергій Сиранков – перший секретар Центрального комітету Комуністичної партії Білорусі,

Олександр Хижняк – лідер Республіканської партії праці та справедливості.

Найопозиційнішою в цій упряжці «трейлерів» вважається Канопацька – принаймні вона сама себе такою називає. Вона донька Анатолія Трухановича, першого доларового мільйонера Білорусі, епатажна та не надто стримана у висловлюваннях. На попередніх виборах президента вона набрала 1,68% голосів і навряд чи зараз набере більше.

Її передвиборча програма різка, як куля: вона декларує перехід Білорусі з формату президентської республіки до парламентської, пропонує приватизувати держвласність та запровадити інститут приватної власності на землю, а також скоротити кількість президентських термінів та потоваришувати з ЄС.

Інші кандидати не такі зухвалі. Ліберал-демократ Гайдукевич дозволив собі запропонувати посилити роль парламенту в країні, але злякався власної сміливості та переінакшив у «парламентську виборчу реформу», яка означає незрозуміло що.

Якщо в цій “тяжкій” конкурентній боротьбі жоден кандидат не набере більше 50% голосів, то центрвиборчкому Білорусі не залишиться нічого іншого, окрім як оголосити другий тур виборів не пізніше 9 лютого цього року.

Але є підозра, що до цього не дійде, бо важко всерйоз вважати першого секретаря компартії чи бізнес-леді серйозною альтернативою чинному нехай і самопроголошеному президентові. Який за дивовижним збігом обставин за тиждень до виборів підписав указ про підвищення всіх трудових пенсій у країні на 10%.

Втім і без цього, як свідчать місцеві соцопитування, за Лукашенка готові проголосувати 82,5% білорусів.

Обличчя чотирьох людей на агітаційних стендах навіть самі білоруси не завжди впізнають. Фото: belta.by

Спостерігачі приїдуть і не приїдуть

Президентські вибори в країні відбуваються на тлі політичної кризи, що почалася після виборів 2020 року, які супроводжувалися масовими протестами та звинуваченнями у фальсифікаціях. Міжнародні спостерігачі і раніше критикували виборчі процеси в Білорусі через брак прозорості та демократичності. Тому, наприклад, Організація з безпеки та співробітництва в Європі (ОБСЄ) відмовилася спрямовувати свою місію спостерігачів на ці вибори. Заявили, що надто пізно отримали запрошення на цей захід від білоруської влади – лише за десять днів.

Але, за даними ЦВК Білорусі, якісь міжнародні спостерігачі на плебісциті будуть. «Акредитовано понад 400 міжнародних спостерігачів із понад 40 країн, включаючи держави СНД, Європейського союзу, Африки та Азії», – повідомили у виборчкомі.

І в середу, 22 січня, МЗС Білорусі заявило про грубе втручання Євросоюзу в білоруську електоральну кампанію. Депутати ЄП закликали країни ЄС не визнавати підсумки президентських виборів у Білорусі, а також продовжувати розширювати санкції проти Мінська.

МЗС Білорусі вже виступило з екстреною заявою, назвавши резолюцію «найгрубішим втручанням у електоральні процеси суверенної держави… резолюція не має нічого спільного з реальним станом справ і покликана чинити тиск на вільне волевиявлення білоруських громадян».

Голосуй на батьківщині та без шторки у кабінці

Вже відомо, що на виборах-2025 у Білорусі офіційно заборонили фотографувати бюлетені та знімати їх на відео. Відповідний напис нанесли на сам документ. Також білоруси не зможуть проголосувати за кордоном, усім емігрантам пропонується приїхати та проголосувати на батьківщині. Офіційною причиною влада називала «відсутність заходів щодо безпеки на дільницях та скорочення чисельності працівників дипкорпусу».

Злегка дивує білорусів і спостерігачів за попереднім голосуванням, що вже йде, відсутність шторок у кабінках для голосування. У ЦВК переконують, що наявність шторок ніяк не пов’язана з конфіденційністю та взагалі – навіть може бути небезпечною в умовах розгулу вірусних інфекцій.

– Усі бюлетені мають свої унікальні номери, і ці номери проставляються при видачі бюлетенів. Тобто за потреби члени комісії можуть встановити, хто за кого голосував. У цьому разі наявність або відсутність шторки ніяк не впливає на реалізацію принципу таємниці голосування, – невиразно пояснив начальник Центру роботи з населенням та виборчого процесу Академії управління при президентові Республіки Білорусь Андрій Біляков.

Шторки у кабінках вирішили прибрати через загрозу інфекцій. Фото: belta.by

Якщо ні – відключимо інтернет

Однією з обговорюваних передвиборчих тем серед народу в Білорусі стало можливе відключення інтернету в день виборів. По інформації порталу Белта, президент Лукашенко вже відреагував на чутки.

– Зараз це не потрібно, немає такої потреби – розповів Олександр Лукашенко кореспондентам видання.

При цьому торік в листопаді той самий Лукашенко згадував, що у серпні 2020-го під час минулих виборів інтернет було відключено з його дозволу. Він тоді також заявив, якщо події 2020 року повторяться, то інтернет відключимо взагалі.

Відключити не відключили у перші дні попереднього голосування, але з інтернетом у Білорусі вже перебої, і громадяни обережно припускають, що 26 січня буде ще гірше.

Також у соцмережах пишуть про примус працівників голосувати Самі-Знаєте-За-Кого, а також про обурливо низьку явку в день попереднього голосування – близько 8%. Чи позначиться така апатія населення на рейтингах кандидатів у президенти і на що чекати найближчої неділі? (Відповідь: ні і нічого нового не очікується.)

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *