Якщо завтра війна: де і як у Європі повертають призов до армії

Фото: euronews.com

У багатьох європейських країнах серйозно готуються до повномасштабного зіткнення з Росією. Десь почалися навчання резервістів, хтось спішно нарощує свій ВПК, а деякі держави зберігають нордичний спокій. Загалом держави розглядають варіант мобілізації та варіант переорієнтації промислової бази на військові рейки.

Польща: нові військові квитки вже розіслали

Збройні сили країни – 125 500 осіб

Війська територіальної оборони – 35 000 осіб

За Конституцією цієї країни кожен громадянин Польщі зобов’язаний захищати Батьківщину, всі чоловіки та деякі жінки підлягають військовому призову.

На початку цього року Військо Польське оголосило про майбутні навчання резервістів. У грудні 2023-го Міністерство національної оборони Польщі оголосило про проходження військової кваліфікації майже 230 тисячам полякам і випустило мобілізаційні квитки (повістки) у новому форматі, де наказано з’явитися у військову частину протягом шести годин після отримання квитка. Відмовитися чи зіслатися на те, що «я квиток не отримував», не вийде – завдяки цифровим технологіям та численним реєстрам, де вказані контакти громадян, повідомлення від військового відомства громадянам доходять вчасно та не потребують зайвих підтверджень доставки.

Якщо хтось вирішить пограти з міністерством і не з’явиться у вказаний день, то отримає тюремний строк не менше ніж 3 роки. Якщо є поважні причини неявки на службу, необхідно повідомити про це главу ґміни (громади), мера чи президента міста не пізніше зазначеного дня у повістці. Тоді відомство призначить нову дату прибуття.

Проходження військової кваліфікації в рамках резервістських навчань у Польщі розпочнеться 1 лютого та триватиме до 30 квітня. В першу чергу викличуть чоловіків 19 років (2005 року народження), чоловіків 20-24 років (2000-2004 років народження), які не мають певної категорії для проходження дійсної військової служби, а також жінок 1997-2005 років народження та осіб, які у 2022 та 2023 роки були визнані тимчасово непридатними до служби за станом здоров’я (при закінченні терміну непрацездатності до закінчення кваліфікації).

У Польщі комісії надають такі категорії військового розряду: А – придатний до дійсної військової служби, Б – тимчасово негодний до дійсної військової служби (12 або 24 місяці), Д – негодний до дійсної військової служби у мирний час, Е – остаточно та повністю негодний до справжньої військової служби у мирний час та при оголошенні мобілізації під час війни.

Також можуть бути призвані люди, які мають необхідні в армії навички: кухарі, зв’язківці, програмісти, медики тощо.

Польща прискореними темпами створює найбільшу у Європі армію. Фото: ФБ Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych Poznań

Румунія: люди бояться таємної мобілізації

Збройні сили країни – 71 500 осіб

Міністерство оборони Румунії оголосило військові навчання у кількох повітах країни. В рамках цього процесу були офіційно призвані резервісти. За інформацією відомства, весь 2024 рік у країні проводитиметься оцінка підготовки населення, економіки та території до оборони, а також проводитиметься мобілізаційне навчання. Метою цих заходів міністерство називає перевірку людських та матеріальних ресурсів у підрозділах, сприяння злагодженості дій чинних та резервних збройних сил, а також забезпечення спеціальної підготовки для кожної категорії військ.

Пересічні румуни впевнені, що це не просто навчання, а в країні починається таємна мобілізація громадян для участі в обороні через розширення російсько-української війни на решту Європи. Поки що на навчання викликаються резервісти – професійні солдати, а також громадяни, які проходили термінову службу до 2007 року (після цього року її було скасовано). Резервістів викликають на день-другий у частини, розташовані поруч із їх місцем проживання. Їм проведуть легкий інструктаж та дадуть згадати навички стрільби на полігоні із класичного пістолета-кулемета. Представники міністерства оборони заявляють, що ці навчання є чимось рядовим і не мають жодного відношення до війни в Україні.

У Румунії вирішили провести масштабні навчання. Фото: armed.mapn.ro

Швеція: всі готуються до війни

Збройні сили країни – 14 600 осіб

Громадян Швеції прямим текстом попередили, що в країні може початися війна, якщо Росія не зупиниться у своїх спробах захоплення частини Європи. Про це заявили головнокомандувач Збройних сил Швеції Мікаель Бюден і міністр цивільної оборони Карл-Оскар Болін. Звичайно, «війна» суто теоретична, але, попередили військові, не варто сподіватися на постійний мир.

– Ризик війни в нашій частині світу значно збільшився, – погодився з ними прем’єр-міністр Швеції Ульф Крістерссон, додавши, мовляв, не треба сильно лякати народ. Однак шведи вже кинулися до магазинів і скуповують аварійні рації та фільтри для води, продукти та польові печі.

Повномасштабне вторгнення Росії в Україну в 2022 році змінило ставлення досі нейтральної Швеції до НАТО, фінансування Збройних сил і взагалі до війни. Країна почала відновлювати свою систему тотальної оборони у 2015 році, після анексії Криму Росією і знову запровадила військову службу у 2018 році. Щороку на заклик служити йдуть до 4% жителів Швеції, чоловіків і жінок.

Швеція, як Україна, Швейцарія, Ізраїль та інші країни, дотримується стратегії тотальної оборони, коли не лише військовослужбовці відповідають за захист країни у разі вторгнення, а й кожна доросла людина та кожний інститут суспільства. Усі урядові установи, муніципалітети, добровільні та релігійні організації тощо мають підготуватися й у разі вторгнення взяти участь у захисті Швеції. Сильний та підготовлений рух опору стане стримуючим чинником. Навіть якщо частина країни буде захоплена ворогом, збереження окупації буде важкою і дорогою справою.

Пересічні громадяни Швеції знають, що кожне з майже 5 млн домогосподарств країни має зробити свій внесок в оборону. Згідно з шведським законом про тотальну оборону від 1994 року, кожен (!) шведський громадянин від 16 до 70 років зобов’язаний брати участь у тотальній обороні. Причому як громадяни Швеції, так і мігранти, які не отримали громадянство.

Якщо хтось не вступить до лав ополчення («Хемвернет»), то він все одно буде викликаний – або воювати, або працювати на благо країни: рити окопи, водити автомобілі, готувати їжу для солдатів тощо. Армії дозволено реквізувати будинок, машину чи бізнес громадянина Швеції, аби допомогти у обороні.

«Навіть якщо вас не покличуть, ваш обов’язок – чинити опір загарбникам усіма можливими способами. Навіть якщо всі державні установи захоплені, а лідери Швеції оголошують про капітуляцію, – йдеться у спеціальній брошурі «Якщо настане криза чи війна», випущеній у 2018 році. – Якщо на Швецію нападе інша країна, ми ніколи не здамося. Вся інформація про припинення опору є хибною».

Також у цій брошурі розміщено список продуктів та інших корисних та необхідних предметів, якими має запастися кожен громадянин, а також перелік бомбосховищ.

Кожен шведський громадянин від 16 до 70 років зобов’язаний брати участь у тотальній обороні. Фото: forsvarsmakten.se

Фінляндія: роблять ставку на озброєння

Збройні сили країни – 22 250 осіб (з них 12 000 – професійні солдати, 22 000 – строковики)

Резервісти – 900 000 осіб

У Фінляндії досить великий та сильний резерв військовослужбовців мирного часу – близько 900 000 чоловіків та жінок мають військову підготовку. Завдання воєнного часу вирішуватимуть 280 000 мобілізованих із них. Влада Фінляндії вважає, що вже необхідно створювати професійний резерв у 5000 солдатів як для оборони Фінляндії, так і для проведення операцій НАТО. У країні вже заговорили про превентивну оборону, бо поряд – божевільний сусід по кордону.

До початку війни в Україні Фінляндія скорочувала чисельність кадрових військових, роблячи ставку не на особовий склад, а на західне озброєння (у Фінляндії більше озброєння, ніж у Франції та Німеччини разом узятих). Але вже поставлено завдання якнайшвидше підготувати близько 20 тисяч призовників для запасу, а також збільшити кількість жінок на військовій службі.

Слабким місцем своєї армії оборони фінни вважають дуже короткий період базової військової підготовки порівняно з іншими країнами – термінова служба триває від 165 до 347 днів залежно від військового звання та посади, причому від служби у збройних силах не звільняються навіть служителі церков типу «Свідки Єгови». Але фінська армія вклала не менше 2% свого ВВП в озброєння і закупила нові винищувачі F/A-18 Hornet замість застарілих F-35A, розвинула мілководний флот, зробила запас крилатих ракет дальністю до 370 км і придбала чотири нові бойові кораблі та кілька тисяч безпілотників… Отже, повальної мобілізації всіх і вся країна може уникнути, «якщо завтра війна, якщо завтра в похід»…

У Фінляндії пам’ятають війну з СРСР 1939-1940 років. і всерйоз готуються до нової. Фото: iltalehti.fi

Німеччина: хочуть повернути термінову службу

Збройні сили країни (бундесвер) – 181 596 осіб

У резерві – 34 000 осіб

Інформація про секретний план збройних сил Німеччини (бундесвер) про захист країни від можливого російського вторгнення до Європи поширилася настільки, що план перестав бути секретним. Газета Bild розповіла, що за цим сценарієм війська НАТО будуть перекинуті до Східної Європи. Тому що влітку Росія розпочне кампанію гібридної війни проти країн Балтії, а за місяць розмістить війська на кордоні Білорусі з Польщею та у Калінінградській області, що знаходиться між Польщею та Литвою. На думку бундесвера, тоді ймовірно, що російські війська форсують Сувалкський коридор.

Сценарій бундесверу припускає, що НАТО розмістить 300 тисяч солдатів на своїх східних кордонах для стримування російської агресії. Однак не очікується, що НАТО відреагує раніше початку 2025 року. Тому Німеччина поки що демонструє занепокоєння і допускає відновлення обов’язкової військової служби в країні. Минулого року міністр оборони ФРН Борис Пісторіус на тлі війни в Україні назвав скасування військової служби у 2011 році помилкою.

Мобілізація мешканців у Німеччині навряд чи відбудеться. У разі загрози підрозділи бундесверу відразу замінять прикордонників у зоні загрози, куди висунеться цілий армійський корпус, щоб узяти на себе оборону кордону. Відразу ж у країні буде розгорнуто всі армійські дивізії, а в певних районах – війська НАТО. Усі сили прикриття будуть посилені танковими розвідувальними частинами.

Будесвер почувається цілком упевнено, але в Німеччині подейкують про його розширення. Фото: bundeswehr.de

На тему

Триста тисяч одним фронтом

Скільки людей може мобілізувати Європа чи хоча б країни – учасниці НАТО? Як повідомляє аналітичний бюлетень Military Balance, у 2023 році сукупні збройні сили країн НАТО в Європі (без Туреччини та США) становили 1 млн 593 тис. військовослужбовців. Найбільшу армію в Європі має Франція – 203 250 військовослужбовців. Потім у бік зменшення йдуть Німеччина, Італія, Великобританія, Греція, Іспанія, Польща (у всіх цих країнах в армії – понад 100 тисяч осіб, включаючи резерв), Румунія (71,5 тис.) та Болгарія (36,9 тис.).

На саміті у Вільнюсі у липні минулого року країни НАТО розробили план розгортання на східному фланзі військ Альянсу (точніше – Сил швидкого реагування НАТО) у кількості 300 тисяч осіб за 30 днів. Поки що до планки у 300 000 осіб країнам необхідно набрати ще як мінімум 240 тисяч. Тобто, вочевидь, багатьом державам не уникнути мобілізації громадян, а також заклику «строковиків». З країн НАТО обов’язковий призов зберегли лише Греція, Литва, Норвегія, Португалія, Фінляндія та Естонія. Країни почали потроху скидати пилюку зі свого військового нейтралітету і запускати військово-промисловий комплекс якщо не з нуля, то зі скромних показників. Поки що в НАТО припускають, що впораються з усіма погрозами силами штатних армій країн – учасниць Альянсу.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *