Нацкомісія рекомендує розглянути перейменування Запоріжжя, Броварів і ще 1400 населених пунктів
Національна комісія зі стандартів державної мови рекомендує розглянути перейменування міста Запоріжжя, зазначаючи, що назва може не відповідати стандартам. Про це йдеться в рішенні від 22 червня.
Як зазначають на сайті комісії, фахівці-філологи й історики вищих навчальних закладів з усіх регіонів України склали перелік із 1400 міст і сіл, які рекомендують перейменувати.
Запоріжжя входить до переліку (.docx) назв сіл, селищ, міст області, які “можуть не відповідати лексичним нормам української мови, зокрема стосуватися російської імперської політики”.
До цього ж переліку потрапили такі населені пункти як Нове Запоріжжя, Червоне Поле, Тракторне, Авангард, Роза, Маяк, Острівське тощо.
Скріншот із Додатка 7 до рішення Національної комісії зі стандартів державної мови
Комісія рекомендує обґрунтувати доцільність збереження поточної назви або запропонувати нову назву. Водночас сама комісія не уточнює, чому назва Запоріжжя відповідає чи не відповідає законодавству.
Тепер місцева влада має шість місяців, щоб довести доцільність назви обласного центру або запропонувати свою назву, зазначає “Українська правда”. Якщо вони цього не зроблять, парламент змінить назву міста за рішенням цієї комісії.
Серед інших населених пунктів, які радить перейменувати комісія, такі: Опитне, Дебальцеве (Донецька область), Бровари (Київська область), Сєвєродонецьк (Луганська область), Южноукраїнськ (Миколаївська область) та інші.
Також у багатьох областях радять перейменування населених пунктів із назвами типу Красне, Переможне, Трудове, Заводське, Шахтарське, Тракторне, Фабричне, Гвардійське, Перемога, Маяк, Родниківка, Кавказ, Пугачівка, Пушкіне, Травневе й схожими.
Контекст:
У червні 2022 року в Україні при Міністерстві культури та Українському інституті національної пам’яті створили новий орган – Раду з дерусифікації, декомунізації та деколонізації. Вона займається, зокрема, координацією перейменування топонімів і демонтажу радянських пам’ятників.
Більшість українців позитивно ставляться до перейменування топонімів, назви яких пов’язані з СРСР, Росією чи Російською імперією та їхніми діячами. Про це свідчать результати опитування фонду “Демократичні ініціативи” й Центру Разумкова, опубліковані 20 січня 2023 року.
Ольга БЕРЕЗЮК
журналістка
Джерело: gordonua.com