Скільки потрібно бувати на сонці, щоб отримати норму вітаміну D
Вітамін D, менш відомий як кальциферол, має властивості гормону і необхідний для підтримання концентрації кальцію і фосфатів, росту і ремоделювання кісток, а також відіграє важливу роль у стані імунної системи й боротьбі із запальними процесами, інформує Ukr.Media.
В ідеалі люди повинні отримувати достатню кількість вітаміну D з їжею. До продуктів із високим вмістом цього вітаміну належать:
- яєчний жовток
- лосось
- йогурт
- печінка
- гриби, що зазнали впливу ультрафіолетових променів
- сардини.
З огляду на цей обмежений список, можна зрозуміти, чому багатьом буває важко отримати необхідну дозу вітаміну D виключно з продуктів харчування.
Інший спосіб добрати вітамін D — перебування на сонці, що з наближенням літа стає дедалі актуальнішим. Однак, вдаючись до цього методу, принципово важливо пам'ятати про захист від сонця, щоб не отримати сонячний опік і не збільшити ризик захворювання на меланому та інші види раку шкіри. Якщо ви вирішите обмежувати перебування на сонці без захисту заради отримання вітаміну D, пам'ятайте про такі практичні правила:
- завжди захищайте обличчя і верхню частину вух, тому що це найбільш схильні до впливу сонця ділянки шкіри;
- дозвольте рукам, ногам, животу і спині перебувати під сонцем без захисту 10-15 хвилин, не більше. Після закінчення цього часу використовуйте хороший захист від сонця, наприклад, сонцезахисний крем з 30-SPF і вище.
- вибирайте правильний час доби. Період з 10 ранку до 3 години дня — ідеальний для довгого перебування на сонці.
Робін Лукас, колишній епідеміолог Австралійського національного університету, стверджує, що пігментація шкіри безпосередньо впливає на те, скільки сонячного світла вона поглинає. За словами Лукас, якщо ви світлошкіра людина, провести кілька хвилин на вулиці в середині дня без сонцезахисного крему буде достатньо, щоб отримати денну норму вітаміну D. Однак, додає експерт, якщо ви вже засмагла людина або латиноамериканець за походженням, вам потрібно буде збільшити час перебування на сонці до 15-20 хвилин.
Вітамін сонячного світла може захистити від безлічі захворювань, включно з остеопорозом, хворобами серця і раком молочної залози, простати і товстої кишки. Ба більше, сонячне світло має й інші приховані переваги, такі як захист від депресії, безсоння і гіперактивної імунної системи.
Велике міжнародне дослідження за 2018 рік, присвячене вивченню взаємозв'язку колоректального раку та низького рівня вітаміну D, дає один із найточніших результатів на сьогодні. Сумарно вченими було проаналізовано понад 5700 випадків колоректального раку за участю людей зі США, Європи та Азії. У середньому за 5,5 років в учасників експерименту з дефіцитом вітаміну D ризик розвитку колоректального раку виявився на 31 відсоток вищим, ніж в учасників із достатнім рівнем вітаміну D.
Крім того, дослідження, проведене близько 12 років тому, показало, що в людей із надзвичайно низьким рівнем вітаміну D ризик смерті від хвороб серця за восьмирічний період зріс удвічі, порівнюючи з тими, у кого рівень вітаміну D був у нормі. Дослідники назвали "зниження активності на свіжому повітрі" однією з причин, через яку в людей може виникнути дефіцит вітаміну D.
Джерело: ukr.media