Аскольдом менше: скільки ще в Росії залишилося кораблів у Чорноморському флоті
Фото: wikipedia.org
Росія втратила ще один корабель свого Чорноморського флоту. 4 листопада в результаті ракетного удару по суднобудівному заводу “Затока” в Керчі було пошкоджено корабель-ракетоносій “Калібрів” – “Аскольд”, новинку Чорноморського флоту, який спустили на воду тільки в 2021 році. І ось через два роки він знищений крилатою ракетою SCALP-EG.
Представник ГУР Андрій Юсов підтвердив, що попадання по російському судну «Аскольд» – це робота українських захисників, і додав, що таких новин стане ще більше.
“Такі новини вже не унікальні. Регулярно триває планова робота Сил безпеки і оборони та відпрацьовуються військові об’єкти противника на окупованих територіях. І в Криму “бавовна” лунає все частіше, і так і буде. “Аскольд” – чудова назва, історична, але мова йдеться про військовий корабель загарбників, про носія “Калібрів”… Тому знищення кожного такого об’єкта – це дуже добрі новини. І переконаний, що їх буде більше”, – сказав Юсов.
Понад 20 знищених та пошкоджених кораблів за півтора року війни
Поразка російського корабля “Аскольд” у Керчі змусить окупантів передислокувати свій флот ще далі від України. Про це йдеться у свіжому огляді британської розвідки. Аналітики звернули увагу на те, що “Аскольд” класу “Каракурт”, спущений на воду у 2021 році, ще навіть не був уведений до складу російського флоту.
Таким чином Україна, фактично не маючи власного флоту, успішно знищує ворожий, починаючи від простих катерів, і закінчуючи флагманами. За понад рік повномасштабної війни небоєздатними стали понад два десятки кораблів Чорноморського флоту Росії.
Найболючішим та ганебним стала втрата флагмана Чорноморського флоту «Москва», який був уражений двома ракетами українського виробництва « Нептун ». Затоплення Москви шокувало росіян, і вони довго намагалися приховати це.
Фрегату “Адмірал Ессен”, який прийшов на зміну потопленій “Москві”, дісталося від українських ракет так, що його довелося відправити на тривалий ремонт. Тоді ж у 2022 році отримали різні ступені пошкодження російські кораблі “Василь Бех”, “Новочеркаськ”, “Цезар Куніков” та “Всеволод Бобров” На початку березня 2022-го пошкодження отримав ракетний корабель «Самум».
Восени 2022 року свою порцію пошкодження отримав і новий флагман Чорноморського флоту Росії – фрегат “Адмірал Макаров” (носій крилатих ракет “Калібр”) та ще кілька суден. Крім цього, було знищено великий десантний корабель «Саратов», десантні та патрульні катери.
Слідом були атаки на розвідувальний корабель «Приазов’я», розвідувальний корабель «Іван Хурс» та патрульний корвет «Василь Биків». 4 серпня 2023 року був атакований російський великий десантний корабель “Оленегірський гірник”, найбільше російське військове судно, яке було серйозно пошкоджене або знищене після потоплення крейсера “Москва”.
У вересні 2023 року в тимчасово окупованому Севастополі було пошкоджено великий російський десантний корабель «Мінськ» та підводний човен «Ростов-на-Дону» (також носій «Калібрів») ВМС РФ, які перебували в сухому доці Севастополя.
У жовтні Служба безпеки України разом із Військово-морськими силами ЗСУ експериментальним дронами атакували носій крилатих ракет класу “Буян” та корабель “Павло Державін”. Обидва судна були вражені надводними безпілотниками “Морські малюки”. Telegram-канал “Кримський вітер” підтвердив вибух на російському ракетоносії проєкта “Буян-М”. Корабель Чорноморського флоту РФ “Павло Державін” 11 жовтня також зазнав пошкоджень у Чорному морі поблизу окупованого Севастополя.
Ракетоносій «Аскольд». Був пошкоджений у Керчі ще до офіційного ухвалення до складу Чорноморського флоту. Фото: t.me/Tsaplienko
Інших уже немає, а ті далеко
А загалом Чорноморський флот Росії продовжує зменшуватися, оскільки не має можливостей поповнювати його. Річ у тім, що РФ не може перекинути нові кораблі в Чорне море – для цього їх треба було б провести з Середземного моря через Дарданелли та Босфор, але не пускає Туреччина, яка контролює ці протоки.
Таким чином, у Росії в Чорному морі зараз залишилося всього близько 20 кораблів і кілька підводних човнів. До війни та анексії Криму Чорноморський флот Росії налічував 14 великих кораблів, 7 підводних човнів, 23 малих корабля і катери, включаючи ракетні катери, тральщики та протичовнові кораблі. До 14 великих кораблів входили 2 великі протичовнові кораблі, 3 сторожові фрегати, 2 ракетні кораблі на повітряній подушці і 7 великих десантних кораблів.
Зараз у Росії залишилося всього близько 10 кораблів, які можуть стріляти “Калібрами”, з них реально готові лише максимум три надводні кораблі. Це фрегат “Адмірал Ессен”, один корвет типу “Буян-М”, доля другого остаточно невідома. За одними даними, він серйозно пошкоджений, за іншими – все ж таки із залатаними пробоїнами виходить на бойове чергування (мова про ракетні корвети “Вишній Волочок” та “Орехово-Зуєво”).
Але не варто недооцінювати навіть таку малу кількість. Надводні кораблі можуть сумарно запустити 24 ракети, а субмарини – 12, тобто загалом можливий залп 36 “Калібрів” по Україні з боку Чорного моря.
Источник: kp.ua