Битва за Україну. День вісімсот сорок дев’ятий
Битва за Україну. День вісімсот сорок дев’ятий 21.06.2024 21:25 Укрінформ Рада ЄС погодила початок переговорів з Україною і Молдовою. Вночі Сили оборони завдали ударів по низці нафтових і військових об’єктів РФ
Ми зібрали для вас інформацію про вісімсот сорок дев’ятий день Великої війни: чим жили Україна та українці 21 червня 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
– Рада ЄС сьогодні офіційно погодила затверджений раніше на рівні послів мандат на переговори з Україною і Молдовою про входження до ЄС, що відкриває шлях до проведення першої міжурядової конференції вже наступного вівторка – соцмережі Бельгійського головування в ЄС.
– Україна може використовувати зброю, надану США, для здійснення ударів по російських військах у будь-якій точці через кордон із Росією, а не лише поблизу Харківської області – Reuters.
***
– Сили оборони України вночі 21 червня успішно уразили низку об’єктів нафтопереробної галузі та інші важливі цілі Російської Федерації – Генштаб. БПЛА атакували Афіпський, Ільський, Краснодарський та Астраханський нафтопереробні заводи, а також завдали успішного удару по місцях зберігання та підготовки до застосування дронів типу Shahed-136/«Герань-2», навчальних корпусах, пунктах управління та зв’язку розрахунків цих БПЛА у Краснодарському краї. За результатами бойової роботи зафіксовані серія вибухів і пожежа з подальшою детонацією.
ЦИТАТА
Джейк Салліван, радник президента США з національної безпеки: «Справа не в географії. Справа у здоровому глузді. Якщо Росія нападає або збирається напасти зі своєї території на Україну, є сенс лише в тому, щоб дозволити Україні дати відсіч силам, які б'ють по ній з-за кордону».
Метью Міллер, речник Держдепартаменту США: «Ми завжди адаптуємо та коригуємо нашу політику відповідно до реалій на полі бою… Ми прагнемо надати їм (Україні – ред.) найкраще обладнання, забезпечити найкраще навчання, яке ми можемо, і так швидко, як ми можемо».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
– На фронті від початку доби вже відбулося 84 бойові зіткнення – Генштаб (станом на 16:00).
- Російські окупанти активізувалися на Лиманському напрямку, за сьогодні загарбники здійснили вже сім штурмових дій. Бої тривають у районах Серебрянського лісу та Невського.
- На Сіверському напрямку кількість бойових зіткнень зросла до десяти. Дві штурмові дії російських військ тривають у районах Верхньокам’янського та Роздолівки.
- Найгарячішою ділянкою фронту залишається Покровський напрямок. Кількість ворожих атак там зросла до 28. Точаться бої в районах Воздвиженки, Новоолександрівки, Сокола й Новопокровського.
– Ворог почав штурмувати місто Часів Яр на Донеччині з Торецького напрямку. Окупанти намагаються тиснути з боку Горлівки на Шуми та Нью-Йорк – Назар Волошин, речник ОСУВ «Хортиця».
– У Харківській області Сили оборони завдали російським загарбникам значних втрат, змусили призупинили наступ та зламали плани захоплення населеного пункту Борова – Андрій Юсов, представник ГУР Міноборони України.
– У Білорусі немає сил для вторгнення на територію України, а на кордоні з Сумською областю у росіян недостатньо військового ресурсу – Андрій Демченко, речник ДПСУ.
– У Повітряних силах ЗСУ наразі не підтверджують застосування Росією на Харківщині бомби ФАБ-3000 – Ілля Євлаш, речник командування Повітряних сил ЗСУ.
***
– Минулої доби в результаті російських обстрілів у Донецькій та Херсонській областях 6 людей загинули, 12 осіб отримали поранення – дані ОВА.
– Вранці ворог вдарив авіабомбою по Селидовому Донецької області, двоє людей загинули, троє зазнали поранень – Селидівська МВА.
– Російські загарбники завдали удару фугасними бомбами по Воздвижівській громаді на Запоріжжі, один загиблий, двоє поранені – Іван Федоров, начальник ОВА.
– На ТОТ загарбники влаштовують медогляди українських дітей, яких після цього вивозитимуть у далекі регіони РФ на «оздоровлення» – Центр нацспротиву.
НОВИНИ: Україна
Президент Зеленський
- звернувся з вітанням до офіцерів-випускників вищих військових навчальних закладів України – Укрінформ;
- призначив Олексія Морозова на посаду начальника Управління державної охорони України – сайт глави держави;
- призначив Романа Вихора та Олеся Шарана заступниками начальника Управління державної охорони України – сайт глави держави.
Година запитань до уряду
- з початку повномасштабної війни Україна залучила $85,4 мільярда міжнародної допомоги – міністерка економіки України Юлія Свириденко.
- держслужба зайнятості цьогоріч знайшла роботу для 33 тисячі переселенців – міністерка економіки України Юлія Свириденко.
Засідання уряду
- Кабінет Міністрів затвердив кошти для посилення стійкості енергосистеми на 759 мільйонів. Кошти спрямують на зниження ставок за кредитами для реалізації проєктів енергоефективності та встановлення альтернативних джерел енергії – телеграм Дениса Шмигаля.
- Уряд працюватиме, щоби транспортний і торговельний «безвізи» працювали й надалі.
- Уряд схвалив законопроєкт про електронний реєстр усіх, хто отримує.
- Кабінет Міністрів ухвалив рішення виділити 1 мільярд гривень у вигляді субвенції для регіонів України на закупівлю шкільних автобусів.
– На допомогу сім'ям загиблих волонтерів Кабмін виділив майже 2,6 млн грн – постпред уряду у Верховній Раді Тарас Мельничук.
– В Офісі Президента відбувся фінальний раунд переговорів із Польщею щодо підписання двосторонньої безпекової угоди – сайт Президента України.
– До Києва прибув заступник держсекретаря США з політичних питань Джон Басс для зустрічі з українськими урядовцями та іншими партнерами – Бріджит Брінк, посол США в Україні у соцмережі X.
– Тренувальна місія ЄС з військової допомоги Україні (EUMAM) підготувала вже понад 52 тисячі українських солдатів, сержантів й офіцерів, що втричі перевищує оголошені очікування – Міноборони України.
– Міноборони до кінця року планує відкрити 40 рекрутингових центрів, щоб мотивувати людей працювати у війську, в Силах оборони, за своїм фахом – Дмитро Лазуткін, речник Міноборони.
– Від початку року Івано-Франківська громада скерувала на підтримку ЗСУ майже 300 млн гривень. До кінця року допомогу військовим планують збільшити – Руслан Марцінків, міський голова Івано-Франківська.
– Збірна України здобула вольову перемогу над футболістами Словаччини з рахунком 2:1. Україна знову претендує на вихід до 1/8 фіналу. Вирішальний матч із Бельгією відбудеться у вівторок, 25 червня – Укрінформ.
***
– Генпрокурор переклав обов’язки свого заступника Дмитра Вербицького, відносно якого проводиться службове розслідування, на інших заступників – пресслужба Офісу генпрокурора.
– Дані щодо кількості затриманих на кордоні чоловіків призовного віку у період від початку повномасштабної війни є закритою інформацією. Не всі чоловіки, яких прикордонники і поліцейські затримують у прикордонній зоні, тікають від мобілізації – Ігор Клименко, міністр внутрішніх справ. Україна проводить консультації з ЄС щодо чоловіків, які незаконно виїхали за кордон.
– Затриманій за наругу над могилами Коцюбайла, Пільщикова і Петриченка жінці оголосили підозру – відділ комунікації поліції Києва.
***
– В усіх регіонах України в суботу, 22 червня, з 16:00 до 24:00 будуть застосовані графіки погодинних відключень електроенергії – Укренерго.
– Повернення ЗАЕС і запуск 2-3 реакторів суттєво змінили б ситуацію в енергетиці – Олександр Харченко, генеральний директор Центру дослідження енергетики.
– АТ «Укргазвидобування», що є частиною Групи Нафтогаз, пробурило та запустило в роботу ще одну потужну свердловину, яка дає 439 тисяч кубометрів газу на добу – пресслужба «Нафтогазу».
– Пенсійний фонд України спрямував на пенсійні виплати у червні 52 мільярди гривень. Також у червні органами ФПУ надані 692 тисячі послуг особам за зверненням – пресслужба ПФУ.
– Пенсіонерам із низькими пенсіями, які проживають у зоні бойових дій, продовжили додаткові виплати від ООН – Мінсоцполітики.
– Євросоюз від початку повномасштабного вторгнення є найбільшим донором прямої бюджетної допомоги; за перші п'ять місяців 2024 року фінансова підтримка від ЄС становить більше половини всіх залучених коштів – пресслужба Мінфіну.
– Міністерство фінансів закликає Групу з розробки фінансових заходів боротьби з відмиванням грошей (FATF) внести Росію до «чорного» списку на пленарному засіданні 23 червня – пресслужба Мінфіну.
– Нацбанк України з 22 червня 2024 року запроваджує заборону на використання кредитних коштів для участі в азартних іграх, що дасть змогу мінімізувати ризики для безпеки та стабільності фінансової системи, зменшить негативні наслідки функціонування сфери азартних ігор в мережі інтернет – пресслужба НБУ.
– Україна запроваджує низку програм, які допоможуть бізнесу забезпечити енергетичну незалежність й до зими відновити частину знищених ворогом потужностей – пресслужба Мінекономіки.
– В Обухові Київської області відкрився регіональний офіс «Зроблено в Україні» для підтримки мікро- та малого бізнесу в межах Всеукраїнської економічної платформи – КОВА.
– ПАТ «Укрнафта» у січні-травні 2024 року отримало 260 млн грн від непаливних продажів. Це удвічі більше, ніж за аналогічний період минулого року. За цей період співробітники мережі приготували 693 тис. гарячих напоїв, 111 тис. хот-догів – пресслужба компанії.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
– Південна Корея постачатиме зброю Україні з урахуванням взаємодії Росії з КНДР. Серед озброєнь, які розглядаються для потенційної передачі Україні, є 155-мм артилерійські снаряди, системи протиповітряної оборони, яких Україна гостро потребує – Yonhap.
– ЮНІСЕФ за сприяння уряду Іспанії передав Міністерству охорони здоровʼя України 40 автомобілів для первинної ланки – Віктор Ляшко, міністр охорони здоровʼя.
***
– У США представили законопроєкт про визнання Росії державою-спонсоркою тероризму. Остаточним поштовхом для ухвалення у Конгресі США такого рішення стало підписання угоди про партнерство між РФ та КНДР та поглиблення військової співпраці між двома авторитарними режимами – VOA.
– Експрезидент США Дональд Трамп заявив, що заяви його опонента Джо Байдена про можливий вступ України в НАТО спровокували Росію почати війну – All In.
– Японія вперше запровадила санкції проти китайських компаній за підтримку війни РФ проти України, зокрема, наклала торгові обмеження на виробників мікроелектроніки – Reuters.
– Партію «Фідес» прем'єр-міністра Угорщини Віктора Орбана попросять надати письмову заяву про підтримку України, якщо вона хоче приєднатися до «Європейських консерваторів і реформістів» (ЄКР) у Європейському парламенті – Нікола Прокаччіні, віцеголова політичної групи.
– Уряд США запровадив повну заборону на використання антивірусного програмного забезпечення (ПЗ) «Лабораторії Касперського» через ймовірний вплив російського уряду, який, згідно з російським законодавством, має повний доступ до систем «Лабораторії Касперського» і, отже, доступ до даних усіх своїх клієнтів – ABC News.
– Китайська компанія Wison New Energies, яка будувала модулі для російського газового проєкту Арктик LNG-2, оголосила про припинення співпраці з Росією, щоб не ставити під загрозу власне майбутнє. Суднобудівний завод Zhoushan, який виконував підряди для Арктик LNG-2, виставили на продаж – LIGA.net.
– Президент Польщі Анджей Дуда сьогодні вирушає із п’ятиденним візитом до Китаю, де зустрінеться з лідерами КНР. Під час візиту польський лідер переконуватиме у необхідності досягнення миру в Україні – радіо ZET.
– У Латвію на лікування та реабілітацію прибула чергова група українських військових, поранених у боях із російським агресором – Посольство України в Латвії.
– Уряд Китаю звинуватив Європейський Союз у загостренні торгових суперечок між двома сторонами і провокуванні «торговельної війни» – Укрінформ.
– Міністри закордонних справ країн Євросоюзу наступного тижня розглянуть можливі санкції проти Грузії через закон про «іноагентів». Документ пропонує призупинити двосторонні візити на високому рівні, зустрічі та заходи в рамках Угоди про асоціацію між ЄС та Грузією – Euractiv.
– Уряд Словаччини хоче провести розслідування проти колишнього уряду та міністра оборони Ярослава Надя через передання Україні винищувачів МіГ-29 і системи протиповітряної оборони «Куб» – Bloomberg.
– За шпіонаж проти України у Німеччині затримали трьох громадян РФ, України та Вірменії – Укрінформ.
– Естонія на два дні закриє на виїзд КПП у Нарві, де виникла велика черга з мандрівників, які прямують в бік Росії. Причиною черги стали повільніші темпи пропуску людей з російського боку – ERR.
– Вірменія визнала Палестинську державу – МЗС Вірменії.
– Катар заявив про прогрес у перемовинах щодо припинення вогню у Газі. Прем’єр-міністр Катару шейх Мохаммед бін Абдулрахман Аль Тані заявив, що досягнуто певного прогресу, однак між Ізраїлем та ХАМАСом залишаються розбіжності – Times of Israel.
– На Балканах масштабний блекаут: Чорногорія, Боснія та більша частина Адріатичного узбережжя Хорватії, де температура наблизилася до 40°C, зазнали масштабного відключення електроенергії – Reuters.
ВОРОГ
– Путін пригрозив Сеулу «наслідками» в разі передачі південнокорейської зброї Україні – Yonhap.
– Американку російського походження Ксенію Кареліну, яку на початку року заарештували під час відвідання родини в Росії, судять за звинуваченням у держзраді, оскільки вона нібито збирала кошти для української армії – Reuters.
– Уночі у місті Єйськ Краснодарського краю РФ дрони атакували військовий аеродром, з якого окупанти бомблять Україну, там спалахнула пожежа. Також вибухи було чути у Краснодарі, на Ільському НПЗ у Сіверському районі краю, а також в Енемі в Адигеї. Місцева влада заявила про наймасштабнішу атаку безпілотників на Краснодарський край – росЗМІ.
– В Амурській області Росії зазнав аварії вертоліт Robinson R-66, внаслідок чого загинули четверо людей – росЗМІ.
– В Анапі (РФ) російська ППО збила свій вертоліт Ка-29, який займався пошуком безекіпажних катерів – росЗМІ.
– У Білорусі почалася раптова перевірка військ у Гомельській та Брестській областях біля кордону з Україною – Міноборони Білорусі.
Підготувала Тетяна Тиндик, Київ
Євросоюз Молдова Україна Зброя Росія Дрон Вербицький Розслідування Війна з Росією Нафтобаза Повітряна атака
Источник: www.ukrinform.ua