Чекаємо на ATACMSи: скільки Україна отримає ракет і чому їх не хотів давати Байден
Фото: wikipedia.org
У довгоочікуваний пакет американської допомоги, окрім іншого озброєння, входять і далекобійні ракети ATACMS. Причому США можуть розпочати відправлення Україні ракет ATACMS до кінця наступного тижня. Про це в інтерв’ю телекомпанії CBS News заявив голова комітету з розвідки Сенату США демократ Марк Уорнер. “Щойно закон про пакет допомоги Україні надійде на підпис президенту, у вівторок або середу, поставки повинні початися буквально відразу разом з ATACMS більшої дальності”, – заявив законодавець.
Президент Володимир Зеленський уже підтвердив, що у домовленостях про ATACMS для України розставлено всі крапки.
Дальність до 300 км
ATACMS – це балістичний ракетний комплекс виробництва американської оборонної компанії Lockheed Martin. Ракети – завдовжки чотири метри, діаметр 610 міліметрів і вага понад півтори тонни – можуть нести як окремі боєголовки, так і касетні заряди. Найбільш далекобійні варіанти ракет ATACMS здатні вражати цілі на відстані від 165 до 300 км. На відміну від британсько-французьких крилатих ракет Storm Shadow/SCALP, що запускаються з літаків, ATACMS є ракетами наземного базування (класу “земля-земля”). І їхній запуск може здійснюватися як з M142 HIMARS, так і з M270 MLRS – обидві ці реактивні ракетні системи Київ уже понад рік успішно застосовує проти російських військ на окупованих територіях.
Її набагато складніше перехопити системами протиповітряної оборони через високу швидкість до 3 Махів (близько 3600 км/год) і круту траєкторію польоту ракети, що коригує свій напрямок.
США змінили свою позицію
Саме далекобійність цих ракет була причиною того, що раніше США відмовлялися від їхнього постачання в Україну. Президент США Джо Байден аргументував це небажання “неприйнятною ескалацією” з РФ, яка призвела б до третьої світової війни. Крім того, американська сторона пояснювала українській стороні своє небажання тим, що їм самим ракет не вистачить. Нібито таке рішення може виснажити запаси США у разі “непередбачених обставин”. Такі обставини можуть бути пов’язані або з Іраном, або з КНДР, або з Китаєм.
Але зрештою – крига скресла. Торік у жовтні Україна нарешті отримала першу партію ракет ATACMS (від 12 до 20). Щоправда, це були ракети обмеженої дальності – базова версія ракети MGM-140A ATACMS Block 1 (M39), яка дістає 165 кілометрів. І все ж тоді ракети ATACMS вразили дев’ять російських гелікоптерів, а також іншу військову техніку на аеродромах у містах Бердянськ та Луганськ на окупованому Росією сході України.
«Особлива подяка Сполученим Штатам. Наші домовленості із Президентом Байденом виконуються. Виконуються дуже точно – «Атакамси» себе показали», – заявив президент Володимир Зеленський.
Американський Інститут вивчення війни (ISW) у своєму черговому зведенні наголосив на тому, що поява ракет дальністю до 165 кілометрів в українській армії змусила російське командування розосередити і відвести подалі фронтову авіацію, а це вплине на ефективність її дій. “Вірогідне розосередження російської авіації на аеродромах по всій окупованій Україні та передислокація авіаційних засобів далі від лінії фронту, найімовірніше, підірве підтримку російською авіацією оборонних зусиль та локалізованих наступальних операцій, – зазначає Інститут вивчення війни. – Версія ATACMS великої дальності з касетними боєголовками дозволить українським військам завдавати ударів по російських аеродромах, вони можуть ефективніше знищувати російські літаки та інші об’єкти”.
Але зараз Київ може отримати досконаліші модифікації ATACMS, які дістають на 300 кілометрів.
Навіщо Україні потрібні ATACMS
Ці ракети потрібні не для обстрілів російської території, як раніше побоювалися в США, а для того, щоб мати можливість атакувати аеродроми в Криму, з яких злітають літаки, що бомбять наші позиції на фронті і обстрілюють українські міста.
“Коли Росія знатиме, що ми можемо знищити ці літаки, вони не атакуватимуть із Криму. Це як із морським флотом. Ми витіснили їх з наших територіальних вод. Тепер ми витісним їх із аеропортів у Криму”, – пояснив Володимир Зеленський у своєму останньому інтерв’ю The Washington Post.
Науковий співробітник американського аналітичного центру Atlantic Council Пітер Дікінсон констатує, що ракети ATACMS “дозволять Україні вражати цілі у всіх окупованих Росією регіонах країни”. За словами інших аналітиків, ATACMS є особливо ефективними для ударів по таких цілях, як літаки на аеродромах, системи ППО, нафтопереробні заводи, логістичні центри з вантажним автотранспортом.
На думку аналітиків, отримання Києвом нової партії далекобійних ракет може змусити командування РФ перенести бази та командні пункти подалі від лінії фронту, що, у свою чергу, послабить оборону окупованих територій.
Думка експерта
Сергій Грабський, військовий експерт:
– Головне питання з ракетами ATACMS у тому, скільки їх нам дадуть США. Якщо говорити про 10-20, це мало чим допоможе. Для того щоб ефективно атакувати об’єкти окупантів та виносити його логістику, потрібні десятки чи навіть сотні таких ракет. Сьогодні важко сказати, скільки ATACMS дадуть нам американці. Проблем у тому, що ці ракети – це зброя «обмеженого формату». І зараз невідомо, скільки таких ракет є для передачі Україні. Минулого разу нам дали 20 таких ракет. А це дуже мало, тому що нам потрібно 200. Та й ці ракети вже кілька десятиліть не виробляються.
Источник: kp.ua