Битва за Україну. День шістсот дев’яносто четвертий
Битва за Україну. День шістсот дев’яносто четвертий 18.01.2024 20:16 Укрінформ Дрони ГУР атакували нафтобазу у Ленінградській області РФ. У Парижі союзники України створюють «артилерійську коаліцію»
Ми зібрали для вас інформацію про шістсот дев’яносто четвертий день Великої війни: чим жили Україна та українці 18 січня 2024 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
– Головне управління розвідки Міноборони провело спецоперацію, у ході якої українські безпілотники в ніч на 18 січня здійснили атаку по нафтобазі в Ленінградській області – Укрінформ з посиланням на джерело у спецслужбах. 18 січня Міноборони РФ заявило про атаку українських безпілотників на об’єкт у Ленінградській області РФ. Російський телеграм-канал ASTRA пише, що безпілотник впав і підірвався на території Петербурзького нафтового терміналу, який є найбільшим російським терміналом з перевалки нафтопродуктів у Балтійському регіоні. В ГУР вважають, що атака безпілотників у ніч на 18 січня по нафтобазі у Санкт-Петербурзі свідчить про «нову якість» засобів ураження.
– Президент США Джо Байден погодився піти на поступки республіканцям у питаннях імміграційної реформи, щоби нівелювати критику опонентів у рік виборів та забезпечити продовження допомоги Україні – WSJ. Раніше Джо Байден на зустрічі з керівництвом Конгресу обговорив «нагальну необхідність продовження підтримки України». Президент США закликав Конгрес якнайшвидше ухвалити його законопроєкт про національну безпеку, який передбачає виділення більш як $60 млрд на підтримку України.
– Міністерство фінансів США оголосило про запровадження санкцій проти щонайменше 18 суден еміратської компанії, причетних до спроб Росії продати свою нафту вище лімітів, встановлених міжнародною коаліцією – Офіс контролю за іноземними активами Міністерства фінансів США (OFAC).
Річниця авіатрощі у Броварах
– Міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, очільники центральних органів виконавчої влади системи МВС, родичі та знайомі загиблих вшанували пам’ять усіх жертв авіакатастрофи у Броварах. На Байковому кладовищі у Києві, де поховані керівництво і працівники МВС, відбулася церемонія покладання квітів – департамент комунікації МВС України.
– Авіакатастрофа у Броварах 18 січня 2023 року стала непоправною втратою для близьких і колосальною втратою для держави – Ігор Клименко, міністр внутрішніх справ.
– Матеріали розслідування авіакатастрофи гелікоптера з керівництвом МВС України 18 січня 2023 року у Броварах складають 163 томи, у 2024 році обвинувальний акт потрапить до суду – Тетяна Сапьян, радниця ДБР.
– На YouTube вийшов фільм «Незавершений політ» про міністра внутрішніх справ Дениса Монастирського і членів його команди, які загинули рік тому в авіатрощі в Броварах. Фільм зняв радник ексміністра Ростислав Смірнов – Укрінформ.
Економічний саміт у Давосі
– Захід платить двічі, коли його запчастини опиняються в російських ракетах, тому що він платить, допомагаючи Україні з відновленням, і разом з тим несе репутаційні збитки – Дмитро Кулеба, глава МЗС. В російських ракетах, які перехоплює і збиває Україна впродовж останніх двох років, багато західних частин. За словами міністра, деякі кажуть, що 95% сучасної російської зброї приходить із Заходу не через те, що санкції погані, а через те, що Росія побудувала «прекрасні схеми», щоб їх обходити.
– Україна докладає значних зусиль для відновлення авіасполучення з Києва та Львова. Можливість відновлення авіасполучення в Україні залежить від здатності України забезпечити фізичну безпеку польотів, від рішень міжнародних партнерів, незалежних регуляторів, страхових компаній – Ростислав Шурма, заступник глави Офісу президента України.
ЦИТАТИ ДНЯ
Дмитро Кулеба, глава МЗС: «З першого дня нам кажуть: «Не ескалюйте», і через це було втрачено дуже багато можливостей. Цю концепцію треба вилучити з процесу ухвалення рішень, тому що все, що відбулося за останні два роки, доводить, що так робити шкідливо… Ми просимо вас ухвалювати рішення без затримок і довгих дискусій. Їх було багато за останні два роки, і всі вони закінчувалися позитивним рішенням, але кожного дня, поки ви щось обговорюєте, в Україні хтось гине».
Девід Кемерон, глава МЗС Великої Британії: «Сьогоднішні події у світі нагадують передвоєнні 1930-ті роки, коли Захід намагався умиротворити Адольфа Гітлера… Це все одно, що бути міністром закордонних справ або лідером Європи в 1930-х роках, ми не повинні умиротворяти Путіна. Ми повинні протистояти злу, яке являє собою його вторгнення».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
– У тимчасово окупованому Севастополі під час розвідки партизани виявили потоплений прикордонний сторожовий корабель російських загарбників типу «Тарантул», який окупанти вкрали у 2014 році – партизанський рух «АТЕШ» у Телеграмі.
– Ситуація на Куп’янському напрямку залишається напруженою. Основні зусилля російські загарбники зосередили на спробах витісненняпідрозділів Сил оборони із Куп’янського лісу та на захопленні Синьківки Харківської області – Олександр Сирський, командувач Сухопутних військ ЗСУ.
– Сили оборони України уразили російську радіолокаційну систему «Зоопарк» та станцію радіоелектронної боротьби «Репелент-1» в операційній зоні ОСУВ «Таврія» – Олександр Тарнавський, командувач оперативно-стратегічного угруповання військ «Таврія».
– На Лимано-Куп'янському та Бахмутському напрямках у зоні відповідальності ОСУВ «Хортиця» Сили оборони за добу ліквідували понад 300 російських загарбників, знищили 136 одиниць ворожої техніки – Володимир Фітьо, речник командування Сухопутних військ ЗСУ
– В операційній зоні ОСУВ «Таврія» загарбники знову почали активно застосовувати бронетехніку для підтримки й десантування піхоти. За три дні ворог втратив 41 бронемашину, серед них 17 танків – Олександр Тарнавський. Загальні втрати росіян минулої доби склали 385 осіб та 57 одиниць військової техніки.
– Військовослужбовці Національної гвардії взяли у полон сімох окупантів на Східному напрямку – Олександр Півненко, командувач Нацгвардії бригадний генерал.
– З боку Білорусі наразі загрози вторгнення немає, російські підрозділи з території РБ виведені, проте кордон укріплюється – Андрій Демченко, речник Державної прикордонної служби України.
– Російська пропаганда поширює вигадки про нібито підготовку українською владою мобілізації жінок та чоловіків з 21 року, аби зірвати процес мобілізації в Україні – РНБО.
– Сили та засоби протиповітряної оборони України вночі знищили 22 з 33 запущених Росією «Шахедів» – Повітряні сили ЗСУ.
***
– Російські війська вдарили по багатоквартирному будинку в м. Куп'янськ на Харківщині, загинула жінка та поранені двоє чоловіків – ОВА.
– Внаслідок обстрілів російськими окупантами минулої доби Харківської та Дніпропетровської областей 2 людини загинуло, 7 отримали поранення, серед яких 4 діти – дані ОВА.
– Російські окупанти вбили 520 дітей в Україні, ще 1195 завдали поранень – Офіс генпрокурора.
НОВИНИ: УКРАЇНА
– Президент Зеленський провів телефонну розмову зі своїм французьким колегою Емманюелем Макроном. Політичним і військовим радникам доручено розпочати підготовку майбутнього візиту французького президента до України та прискорити переговори щодо двосторонньої угоди про безпекові гарантії в межах Вільнюської декларації G7 – сайт президента.
– Прем’єр-міністр Денис Шмигаль повідомив, що найближчими тижнями планується зустріч із главою уряду Словаччини Робертом Фіцо з метою зняття можливих перепон на шляху до реалізації програми Ukraine Facility – Укрінформ.
– Понад 600 тисяч українців у 2023 році вперше долучилися до програми «Доступні ліки», у 2022 році – долучилися більше 450 тисяч – Наталія Гусак, голова Національної служби здоров’я України.
– Україна хотіла б повернути військовозобов'язаних громадян, які перебувають за кордоном, але «примусово це зробити не вийде» – Олексій Данілов, секретар РНБО
– Народний депутат Петро Порошенко оскаржує у Львівському окружному адмінсуді скасування першим заступником Голови Верховної Ради Олександром Корнієнком свого відрядження за кордон. Підготовче засідання у цій справі суд провів 17 січня – Ігор Головань, адвокат експрезидента.
– Правоохоронці оголосили в розшук одного з членів злочинного угруповання – близького родича львівського бізнесмена, якого, за інформацією слідства, було викритого на оборудках із закупівлями одягу для ЗСУ – Тетяна Сапьян, речниця ДБР.
– Комітет Верховної Ради з питань гуманітарної та інформаційної політики готує звернення до правоохоронців щодо перевірки законності підстав прослуховування телефонів співробітників проєкту Bihus.Info та відеофіксації подій у заміському комплексі – Євгенія Кравчук, заступниця голови комітету.
– Нацагентство з питань запобігання корупції внесло до переліку міжнародних спонсорів війни провідного світового виробника шоколаду – швейцарську компанію Barry Callebaut – НАЗК.
***
– Україна працює над продовженням «економічного безвізу» з ЄС, який дозволить українському бізнесу продавати свої товари в Євросоюз без квот, мит чи тарифів – Денис Шмигаль, прем’єр-міністр.
– «ПАТ «Центренерго» забезпечує безперебійну генерацію електро- та теплової енергії в зимовий період. Станом на 18 січня 2024 року в роботі перебуває 10 енергоблоків, що становить 125% від планового показника – пресслужба Фонду державного майна України.
– Криза у Червоному морі спричинила скорочення січневого експорту української агропродукції. незважаючи на це за останній тиждень Україна почала нарощувати обсяги агроекспорту – Микола Сольський, міністр аграрної політики та продовольства України.
– Нідерландська компанія VEON – власник українського мобільного оператор «Київстар» – оголосила збитки від кібератаки та збою мережі у грудні 2023 року – майже 100 мільйонів доларів – сайт VEON.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
– Міністр оборони Франції Себастьєн Лекорню заявив, що його країна почне щомісяця передавати Києву десятки авіабомб, які адаптували до літаків радянських моделей, та на тисячу більше артилерійських снарядів – France Inter. Найближчими тижнями Париж поставить Києву шість гаубиць Caesar і зможе виготовити ще 72 гармати до початку 2025 року. Франція також впроваджує режим воєнної економіки та активізує виготовлення усіх видів зброї для України. «Артилерійську коаліцію2 запускають на базі гармати «Цезар».
– Міністр оборони США Ллойд Остін продовжує відновлюватися вдома, отримуючи необхідні медичні процедури, та планує особисто взяти участь у засіданні групи «Рамштайн» наступного тижня в режимі онлайн-включення – Патрік Райдер, речник Пентагону
– Міністр закордонних справ Великої Британії Девід Кемерон назвав війну Росії проти України «боротьбою покоління» й закликав США та Євросоюз швидше надати підтримку Києву – Укрінформ.
– Європейський парламент засуджує навмисні, безперервні та систематичні зусилля угорського уряду, спрямовані на підрив основоположних цінностей ЄС – сайт Європарламенту. У резолюції, ухваленій у четвер 345 голосами «за», депутати Європарламенту висловлюють глибоке занепокоєння подальшою ерозією демократії, верховенства права та фундаментальних прав в Угорщині, зокрема, через нещодавно ухвалений так званий пакет «захисту національного суверенітету», який порівнюють із сумнозвісним російським «законом про іноземних агентів».
– Міністри закордонних справ України та Австрії Дмитро Кулеба та Алесандер Шалленберг обговорили використання заморожених російських активів для допомоги Україні та терміни вступу до Євросоюзу – Укрінформ.
– Росія не зупиниться в Україні, і в разі досягнення своєї мети вона знову нападе на країни у Східній Європі, на Кавказі чи у Центральній Азії – Анджей Дуда, президент Польщі.
– Для перемоги Україні потрібні не 40 систем HIMARS, а 400, не 80 танків, а тисяча, якщо партнери хочуть перемогти – Габріелюс Ландсбергіс, очільник МЗС Литви.
– У світі не бракує «кишенькових Чемберленів», які готові пожертвувати українцями заради власного спокою. Лише українці повинні приймати рішення щодо того, чи вести переговори з Росією – Радослав Сікорський, глава МЗС Польщі.
– Латвія як член НАТО і Європейського Союзу має гарантії безпеки, однак також вживає заходів для підвищення обороноздатності країни – Едгарс Рінкевичс, президент Латвії.
– Міністр оборони України Рустем Умєров скасував запланований на четвер візит до Франції з міркувань безпеки, утім візьме участь у церемонії проголошення артилерійської коаліції онлайн – Le Monde. У Міноборони повідомили, що українська сторона заздалегідь повідомила, що візит міністра оборони Рустема Умєрова до Парижа може бути перенесений.
– Північноатлантичний альянс у лютому проведе масштабні навчання за участю 90 тисяч військових, відпрацьовуватиметься сценарій нападу Росії на територію країн-членів Альянсу – Bild.
– Уряд Норвегії виділив 2 млрд норвезьких крон (понад 190 млн дол. США) на збільшення виробничих потужностей оборонної промисловості країни, головним чином для виробництва артилерійських боєприпасів, у т.ч. для потреб України – сайт уряду Норвегії.
– Латвія розпочала процес депортації 985 громадян РФ, які не виконали передбачені імміграційним законодавством країни вимоги – Postimees.
– Міністр транспорту та комунікацій Литви Марюс Скуодіс після зустрічі з латвійським і естонським колегою повідомив, що балтійські країни підтримують включення російського та білоруського зерна в пакет санкцій ЄС – TV3.lt.
– Румунські фермери почали блокаду КПП «Дяково-Халмеу», руху вантажівок нема взагалі, терміни блокади кордону румунськими фермерами наразі не відомі – Вікторія Сенгетовська, речниця Закарпатської митниці. Унаслідок блокування пунктів пропуску на румунському кордоні через Порубне та Красноїльськ проходять одиниці транспортних засобів на добу.
– Пакистан завдав авіаударів у відповідь по Ірану, загинули щонайменше 9 осіб – The Times of Israel.
ВОРОГ
– У московських аеропортах «Внуково», «Шереметьєво» та ще на двох летовищах в областях РФ у четвер вводився план «Килим», були затримки у відправці та прийнятті рейсів – Телеграм-канал Mash. План «Килим» у Росії запроваджують у разі появи у небі невідомих об'єктів.
– Загарбницька війна Росії проти України негативно впливає на російську економіку – Британська розвідка. Центральний банк РФ підвищив базову ставку на 1% до 16%. Це вже п'яте підвищенням з липня 2023 року, коли базову ставку встановили на рівні 6,5%. Інфляція в Росії продовжила прискорюватися наприкінці 2023 року, збільшившись до 7,5% у річному вимірі в листопаді з 6,7% у жовтні.
– Міністр закордонних справ Лавров вважає, що це Захід погрожує застосуванням ядерної зброї, а не Путін – росЗМІ.
– За даними Міжнародного енергетичного агентства (IEA), доходи Росії від експорту нафти в грудні впали до шестимісячного мінімуму, а збільшення поставок нафти за кордон не змогло компенсувати падіння цін – Bloomberg.
– У Московському міському суді сторона обвинувачення попросила призначити терористу Ігорю Гіркіну (Стрєлкову) 4 роки та 11 місяців колонії загального режиму у справі про заклики до екстремізму в інтернеті – Медіазона.
– Росію з початку повномасштабного вторгнення в Україну покинули щонайменше 2500 вчених – ЗМІ.
Підготувала Марина Дмитрів, Київ
Аварія Давоський форум ОАЕ Річниця Санкції фільм Монастирський Бровари Війна з Росією
Источник: www.ukrinform.ua