Кисневе отруєння: причини, симптоми та наслідки гіпероксії
Більшість посібників з техніки безпеки радять при різних варіантах отруєння людини газами насамперед надати потерпілому можливість дихати свіжим повітрям. Через це багато хто вважає кисень повністю безпечним для організму. Подібний стереотип розвіюють вчені і лікарі. Крім того, про шкоду кисню знають не з чуток любителі підводного плавання, професійні водолази і фахівці, які мають справу з кисневими балонами, інформує Ukr.Media.
Витоки проблеми
Будь-який інженер-хімік або лаборант підтвердить, що чистий кисень являє собою небезпечну отруту. Медики навіть придумали для отруєння цим газом спеціальний термін — гіпероксія. Найчастіше подібним захворюванням страждають аквалангісти, любителі дайвінгу або жертви неправильної роботи барокамер.
У звичайному атмосферному повітрі, яким дихають люди і тварини, міститься близько 21% чистого газоподібного кисню. Наші організми з самого народження пристосовані до дихання в такому середовищі і не відчувають дискомфорту. При збільшенні вмісту кисню в дихальній суміші можуть наступити різні проблеми. Насамперед порушується дихання, яке відразу відбивається на кровообігу. Потім настає черга нервової системи та інших життєво важливих органів.
Наслідки отруєння киснем
Окислення хімічних речовин в організмі людини являє собою складну і добре налагоджену систему. Атмосферна суміш газів спочатку надходить в легені. Там кисень, який міститься в повітрі, акумулюється в еритроцитах за допомогою білка гемоглобіну. Останній є необхідною ланкою між легенями і споживачами. Потім гемоглобін розноситься по організму, де проходить процес його відновлення. В результаті кисень залишається в органах, а еритроцити знову направляються до легень за новою партією кисню. При окисленні виходить вуглекислий газ, який потім видихається через легені.
Підвищений вміст кисню призводить до збільшення концентрації окисленого гемоглобіну і зменшення відновленого. В результаті порушується процес виведення вуглекислого газу. Людині стає важко дихати, з'являються головні болі, настає почервоніння шкіри. Якщо вчасно не втрутитися, то настануть судоми і втрата свідомості.
Організм починає працювати в незвичному режимі, відбуваються збої по всьому ланцюжку. Порушується вентиляція легень, з'являються набряки і крововиливи у внутрішніх органах і слизових оболонках, можуть спостерігатися різкі скорочення м'язів. У складних випадках отруєння призводить до зупинки серця і клінічної смерті.
Як уникнути отруєння киснем?
Фахівці рекомендують уважно прислухатися до рекомендацій інструкторів і строго виконувати їх приписи щодо використання балонів зі стисненим повітрям або іншого дихального обладнання.
Джерело: ukr.media