Битва за Україну. День п’ятсот вісімдесят восьмий
Битва за Україну. День п’ятсот вісімдесят восьмий 04.10.2023 20:30 Укрінформ Спецпризначенці ГУР Міноборони десантувалися в Криму і завдали втрат російським окупантам. Безпілотники СБУ уразили російську ППО С-400 «Тріумф» під Бєлгородом
Ми зібрали для вас інформацію про п’ятсот вісімдесят восьмий день Великої війни: чим жили Україна та українці 4 жовтня 2023 року.
НАЙВАЖЛИВІШЕ
– Спецпризначенці «Стугни» та «Братства» ГУР Міноборони десантувалися в Криму, завдали ураження підрозділу ВДВ російських окупантів і відійшли після виконання завдання – Андрій Юсов, представник ГУР.
– Безпілотники СБУ в ніч на 4 жовтня уразили стратегічний комплекс ППО С-400 «Тріумф» біля російського Бєлгорода. Ціна такого комплексу – 1,2 млрд. дол. США.
***
– Спікера нижньої палати Конгресу Кевіна Маккарті вперше в історії США зняли з посади за процедурою motion to vacate, яка дозволяє певному числу конгресменів винести на голосування відповідне питання. Востаннє голосування за зняття спікера Палати відбувалось понад 110 років тому – «Європейська правда». Його звинуватили в співпраці з демократами й «таємній угоді» щодо допомоги Україні.
– Палата представників США не зможе розглядати виділення нової допомоги Україні, доки не обере нового спікера після відставки республіканця Кевіна Маккарті, робота триватиме лише у комітетах – Оксана Маркарова, посол Києва у Вашингтоні.
– Підсумки візиту делегації МВФ
- У МВФ вважають, що США не припинятимуть фінансової підтримки України, незважаючи на відставку спікера Палати представників – Ума Рамакрішнан, заступниця директора Європейського департаменту МВФ.
- У МВФ очікують, що впродовж кількох наступних місяців в Україні буде ухвалено закон про фінансовий моніторинг політично значущих осіб та відновлено податкові перевірки – Гевін Грей, голова місії МВФ в Україні.
- МВФ агалом позитивно оцінює підготовку України до другого перегляду програми розширеного фінансування (EFF) – Ума Рамакрішнан, заступниця директора Європейського департаменту МВФ.
– Вступ України до ЄС, згідно з внутрішніми оцінками спільного бюджету Євросоюзу, дасть Україні право на отримання близько 186 млрд євро впродовж семи років – Financial Times.
ЦИТАТИ ДНЯ
Джеймс Гіппі, міністр збройних сил Великої Британії: «Ми не можемо зупинитися тільки тому, що наші запаси здаються виснаженими. Ми повинні підтримувати Україну у боротьбі сьогодні, завтра, післязавтра. Путін не зупиниться».
Джон Кірбі, представник адміністрації Джо Байдена: «Час – не наш друг. У нас є ще шість-вісім тижнів хорошої погоди, перш ніж обом сторонам, відверто кажучи, буде важко боротися. Ми хочемо бути впевнені, що скористаємося цим».
ВТРАТИ ВОРОГА
ВІЙНА
– Сили оборони продовжують наступати на Мелітопольському та Бахмутському напрямках, мають частковий успіх в районах західніше Роботиного Запорізької області, там вони просунулися на відстань до 600 метрів. Є частковий успіх у районах Кліщіївки та Андріївки, ЗСУ закріплюються на зайнятих рубежах – Павло Ковальчук, речник Генерального штабу ЗСУ.
– На Південному напрямку українські оборонці сьогодні знищили три човни з диверсійно-розвідувальними групами, два польові пункти боєпостачання – Наталія Гуменюк, керівник об’єднаного пресцентру Оперативного командування «Південь».
– В Україні на базі кластера Brave1 розроблено суперзахист від російських тепловізорів та дронів з тепловізійними камерами – плащ-невидимку – Михайло Федоров, віцепрем'єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій.
– На війні загинув пластун і музикант, учасник кавер-гуртів «Frisson Band», «Smerichka», трембітар у фолькрок-гурті «КОРАЛЛІ» Андрій Чепіль з позивним «Кріс». Вічна пам'ять Герою!
***
– У селі Брускинське Херсонської області 32-річний місцевий мешканець наступив на ворожий боєприпас та отримав важкі травми – Херсонська ОВА.
– У результаті бойових дій у період між 1 лютого та 31 липня в Україні загинули щонайменше 1028 та були поранені 3593 цивільні особи – Даніель Белль, голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.
НОВИНИ: УКРАЇНА
– Президент Зеленський
- провів координаційну нараду щодо підготовки Харківщини до зимового періоду – Офіс президента.
- провів селекторну нараду щодо потреб воїнів ЗСУ, заслухав доповіді розвідок і СБУ, а також окремо поговорив з начальником ГУР Міністерства оборони Кирилом Будановим – Телеграм глави держави.
- обговорив із президентом Азербайджану Ільхамом Алієвим питання регіональної безпеки та актуальних викликів, а також формати взаємодії – Телеграм президента.
– Міжнародний валютний фонд (МВФ) відновив роботу свого постійного представництва в Києві – Крісталіна Георгієва, директор-розпорядник МВФ.
– Заступник керівника Офісу Президента Ігор Жовква, заступниця міністра оборони Наталія Калмикова та радник керівника ОП Олександр Козенко провели у форматі відеоконференції чергову координаційну нараду з основними партнерами України по коаліції сучасних винищувачів – пресслужба ОП. .
– Перший заступник Голови Верховної Ради України Олександр Корнієнко мав зустріч із новопризначеним головою Офісу Ради Європи в Україні Мачеєм Янчаком – пресслужба Апарату ВРУ.
– Міністри закордонних справ України та Швеції Дмитро Кулеба й Тобіас Білльстрьом домовились розпочати двосторонні переговори для укладання угоди про так звані гарантії безпеки на основі декларації «Групи семи» – соцмережа Х глави МЗС.
– Моніторингова місія ООН з прав людини в Україні рекомендує українській владі переглянути закон про колабораціонізм з урахуванням положень міжнародного гуманітарного права та реалій життя в умовах окупації – Даніель Белль, голова Моніторингової місії ООН з прав людини в Україні.
– Єдиний електронний реєстр військовозобов'язаних «Оберіг» вже функціонує та наповнений на 90% інформацією – Михайло Федоров, віцепрем’єр-міністр з інновацій, розвитку освіти, науки та технологій – міністр цифрової трансформації.
– В Україні розпочався пілотний проєкт із соціального супроводу військових та їхніх родин – Мінсоцполітики України.
– Міністерство у справах ветеранів займається стандартизацією послуг для ветеранів та формує реєстр їх надавачів – Юлія Лапутіна, міністр у справах ветеранів.
– Міністерство охорони здоров’я підготувало законопроєкт, який змінює методологію встановлення інвалідності й пропонує замість неї оцінку втрати функціональності – Віктор Ляшко, міністр охорони здоров’я.
– Четверо українців загинули, ще четверо травмовані внаслідок аварії автобуса, яка сталась 3 жовтня у Венеції – Олег Ніколенко, речник міністерства закордонних справ.
– У Херсоні відновило роботу Почесне консульство Греції – Роман Мрочко, начальник Херсонської МВА.
– Укрзалізниця з 15 жовтня запускає новий поїзд до Варшави, а також залізничний пункт пропуску, закритий майже два десятиліття тому – пресслужба компанії.
– Запорізька АЕС, окупована російськими військами, перевела енергоблок №4 зі стану «холодний зупин» у «гарячий зупин» з недотриманням вимог ліцензій. Це підсилило ймовірність радіаційної аварії на станції – Енергоатом.
***
– В СБУ повідомляють, що від початку повномасштабної агресії Росії було розпочато 68 кримінальних проваджень щодо представників УПЦ МП, з яких 14 – митрополити– СБУ.
– Справу із розслідування розстрілу мітингувальників на Майдані Незалежності у Києві 18-20 лютого 2014 року вже завершено. До суду направлено обвинувальні акти стосовно колишнього президента Януковича та 9 екс-чиновників – ДБР.
– Слідство у справі стосовно ексголови Верховного суду Всеволода Князєва завершено, детективи НАБУ мають відкрити матеріали справи стороні захисту для ознайомлення – САП.
– Національне агентство з питань запобігання корупції проводить перевірку наявності конфлікту інтересів у заступника керівника Офісу Президента Ростислава Шурми при здійсненні ним службових повноважень – НАЗК.
– ДБР повідомило про підозру російському олігарху Ігорю Чуркіну у заволодінні нерухомим майном Львівського автобусного заводу – ДБР.
– САП підготувала клопотання до ВАКС про обрання затриманому на хабарі меру Сум запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою з можливістю внесення 10 млн гривень застави – САП.
– СБУ затримала трьох агентів Головного управління Генштабу ЗС РФ (відомого як ГРУ), які працювали на загарбників у Харківській та Житомирській областях – СБУ.
***
– 3 жовтня, в перший день нової курсової політики, попит на валюту в Україні зріс, але жодної трагедії не сталося – порівняно з попереднім днем гривня навіть дещо зміцнилася – Андрій Пишний, голова Нацбанку.
– Нацбанк у вересні переказав на потреби оборони понад 638 мільйонів гривень зі спецрахунку, загалом з початку війни – майже 30 мільярдів гривень – НБУ.
– Україні вдалося відновити роботу портів Великої Одеси без участі третіх сторін, що стало можливим завдяки військовим передумовам – Олександр Кубраков, віцепрем'єр-міністр розвитку громад, територій та інфраструктури.
– У Чорному морі понад 20 суден планують пройти новим оголошеним Україною коридором – Дмитро Плетенчук, речник Військово-морських сил ЗСУ.
– 4 жовтня в Україні у тестовому режимі випробували газотурбінну мобільну електростанцію від Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) – Енергоатом.
– Завершився ремонт на ще одному енергоблоці теплоелектростанції, що дозволило додати в енергосистему 200 МВт потужності – Міненерго.
СВІТ: ДОПОМОГА, САНКЦІЇ, ПОДІЇ
– Греція пропонує свої порти в Егейському морі як ще один коридор для експорту українського збіжжя – Kathimerini.
– Естонська рада у справах біженців надаватиме грошову допомогу у розмірі 3600 гривень на місяць жителям Запорізької, Донецької, Луганської, Харківської, Херсонської та Миколаївської областей областей – сайт організації. Гроші протягом трьох місяців можуть отримати українці, які постраждали від війни.
– У місті Малин на Житомирщині відкрили відновлений міст, реконструкцію якого здійснили завдяки Естонії – Маргус Тсахкна, глава МЗС Естонії.
– Уряд Норвегії має намір збільшити оборонний бюджет країни на 15 мільярдів крон (приблизно $1,7 мільярда), що на 20% більше поточного бюджету. Частину коштів хочуть розподілити на допомогу Україні – BNN Breaking.
– Сполучені Штати можуть оголосити про передачу Україні тисячі одиниць конфіскованої іранської зброї та боєприпасів – CNN.
***
– Нобелівську премію з хімії 2023 року отримали вчені Мунгі Бавенді, Луї Брус та Олексій Єкімов. Науковцям присудили премію за відкриття та розробку «квантових точок» – сайт премії.
– Американські сенатори (по три від демократів та республіканців) планують провести зустрічі з політичним керівництвом КНР та очільниками китайських компаній з метою просування інтересів економічних та національної безпеки США – АР.
– Сполучені Штати не видали візи російським дипломатам, які мали взяти участь у консультаціях «ядерної п'ятірки» у штаб-квартирі ООН у Нью-Йорку – «Коммерсант».
– Відсутність консенсусу між Францією та Німеччиною призводить до затримок у розв'язанні багатьох питань – від фінансування України до внутрішніх проблем ЄС – Financial Times. «Їм двом просто потрібно сісти разом в одній кімнаті та все обговорити».
– Міжнародний Червоний Хрест закликав білоруське відділення звільнити гендиректора Дмитра Шевцова за те, що той допомагав депортувати українських дітей на територію Білорусі – Independent. Строк дали до 30 листопада.
– Румунія відправить роту військовослужбовців для посилення миротворчих сил НАТО в Косові – Дан Некулаєску, посол Румунії при НАТО.
– Прем’єр-міністр Вірменії Нікол Пашинян візьме участь у саміті Європейської політичної спільноти 5 жовтня в Іспанії попри відмову їхати туди азербайджанського президента Ільхама Алієва – «Європейська правда».
– Уряд Польщі наступного року планує скасувати соціальну підтримку для українців, які прибули до країни після початку повномасштабного вторгнення Росії 24 лютого 2022 року – Пьотр Мюллер, речник уряду РП.
– Угорщина заявила країнам-членам ЄС, що на цьому етапі для України буде достатньо погодження 25 мільярдів євро. Брюссель планував програму підтримки України обсягом 50 млрд євро, розраховану на 2024-2027 роки – Bloomberg.
ВОРОГ
– На 4 жовтня в Росії заплановане загальнонаціональне тестування систем оповіщення про надзвичайні ситуації, зокрема сирен повітряної тривоги та телевізійних попереджень населення – Reuters.
– Росія внесла українського олігарха Ігоря Коломойського у реєстр "терористів та екстремістів». До цього ж списку РФ внесла й колишнього міністра внутрішніх справ України Арсена Авакова – «Інтерфакс».
– Держкорпорація «Роснано», створена в 2007 році для будівництва в Росії інноваційної hi-tech індустрії, оголосила, що має астрономічний борг у розмірі 100 млрд рублів, який погасити не в змозі. Облігації «Роснано» на Московській біржі впали на 40% – росЗМІ.
– Путін, на якого МКС видав ордер на арешт, планує відвідати Киргизстан, який підписав, проте не ратифікував Римський статут – Телеграм-канал Президента Киргизстану.
– Делегація РФ заблокувала засідання Форуму безпекового співробітництва ОБСЄ, на якому у середу мав пройти так званий «Безпековий діалог» із запрошенням компетентних експертів – Укрінформ.
Підготувала Жанна Телеганова, Київ
Війна з Росією
Источник: www.ukrinform.ua