Танки, дрони та артилерія: Україна стане хабом з виробництва західної зброї
Танки, дрони та артилерія: Україна стане хабом з виробництва західної зброї
Фото: REUTERS/Fabian Bimmer/File Photo
Крім постачання західного озброєння, Україна поступово починає готуватися до виробництва сучасної зброї на своїй території. Вже є низка контрактів на будівництво таких заводів.
Німеччина збудує підприємство з виробництва 400 танків на рік
На заходах, присвячених саміту НАТО у Вільнюсі, днями німецька збройова компанія Rheinmetall повідомила, що відкриє в Україні завод з виробництва бронетехніки. За планами це має відбутися у рекордні 12 наступних тижнів. Як повідомив CNN генеральний директор Rheinmetall Армін Паппергер, завод вироблятиме по 400 танків на рік. Його вартість складе 218 млн доларів США (близько 200 млн євро).
“Українці повинні допомогти собі – якщо їм завжди доведеться чекати, що це зроблять європейці або американці протягом наступних 10 або 20 років… це неможливо”, – сказав глава Rheinmetall. Цей німецький концерн на заводі проводитиме обслуговування та ремонт діючих бронемашин.
Українців навчать обслуговувати танки та іншу бронетехніку, яка виробляється на підприємстві. Також німецький концерн Rheinmetall будує сервісний центр у Румунії для обслуговування західного озброєння, яке використовується у бойових діях в Україні. Підприємство розташовуватиметься у місті Сату-Маре за 27 км від кордону з Україною.
А Туреччина робитиме в Україні “Байрактари”
Днями в Україні також почали будувати завод із виробництва турецьких безпілотників «Байрактар». «Це той найбільший завод „Байрактарів”, про який домовлялися ще кілька років тому. Зараз ми перейшли до реальних кроків», – заявив міністр зі стратегічних галузей промисловості України Олександр Камишин.
Київ та Анкара підписали угоду, яка передбачає створення заводу з виготовлення безпілотників Bayraktar ще на початку лютого 2022-го. У серпні 2009 року стало відомо, що компанія Baykar вже придбала у нашій країні земельну ділянку для цього.
Турецька компанія Baykar має намір не обмежуватися виробництвом лише ударних безпілотників Bayraktar TB2, а й збирати в Україні Bayraktar Akıncı та Bayraktar Kizilelma – новий безпілотний винищувач. Про це розповів гендиректор компаній Халук Байрактар.
При цьому безпілотники матимуть українські комплектуючі. До речі, компанія Baykar вже закуповує українські двигуни – безпілотний винищувач Kızılelma з нашим двигуном успішно пройшов льотні випробування.
До речі, Baykar вже провели випробування нового БПЛА з українським двигуном АІ-25ТЛТ від української компанії “Мотор Січ”. Він повинен забезпечити дрону швидкість до 800 км/год, 5 годин у повітрі, максимальну стелю до 12 км та бойове навантаження близько 1 тонни.
Безпілотний винищувач Bayraktar Kizilelma з українським двигуном успішно пройшов випробування. Фото: armyinform.com.ua
Йдуть переговори із західними виробниками зброї
На початку цього року британське видання The Telegraph повідомило, що високопоставлені британські чиновники з галузі оборони обговорюють із колегами у Києві плани виробництва британського озброєння та військової техніки в Україні, і вони – не єдині на Заході, які прагнуть цього.
Раніше провідна британська збройова компанія BAE Systems заявила про намір відкрити свій офіс в Україні. «Працюємо над створенням в Україні відповідної бази для виробництва та ремонту. Йдеться про широкий спектр зброї: від танків до артилерії”, – заявив після зустрічі з керівництвом цієї фірми президент Володимир Зеленський наприкінці травня цього року.
А заступник міністра стратегічних галузей промисловості України Сергій Боєв розповів агентству Reuters, що Київ також веде переговори з виробниками з Німеччини, Італії, Франції та Східної Європи щодо виробництва ними зброї у самій Україні.
“Ми ведемо з ними дуже детальні переговори. І ми впевнені, що в найближчі кілька місяців у нас буде підписано контрактні угоди”, – сказав Боєв на Паризькому авіасалоні, який проходив наприкінці червня цього року.
Що дасть виробництво зброї у самій Україні
Заохочуючи іноземні оборонні фірми виробляти зброю в Україні, Київ міг би більш ефективно задовольняти власні потреби, а також розвивати свою оборонну промисловість, щоб орієнтуватися на глобальних клієнтів у той час, коли він прагне створити робочі місця для українців.
“Для стримування агресії у майбутньому буде потрібна сильна оборонна промисловість України, сильні українські збройні сили. Ось чому ми вважаємо, що міжнародні партнери повинні приходити в Україну, налагоджувати виробництво та робити її частиною системи безпеки вільного світу”, – сказав Боєв.
Спільне виробництво із західними компаніями також дозволить Україні зберегти робочі місця для десятків тисяч працівників галузі оборони, коли вона переходить від озброєнь радянського виробництва до озброєнь стандартів НАТО. Спільне виробництво допомогло б припинити залежність Києва від постачання озброєння із Заходу.
Президент Володимир Зеленський також дотримується тієї точки зору, що у разі налагодження ефективного виробництва західної зброї Україна матиме достатньо потужний оборонно-промисловий комплекс. За його словами, це необхідно для того, щоб забезпечити потреби наших військових.
«Системи необхідної зброї: ППО, танки, гармати бронетехніка, які постачають партнери, ми прагнемо виробляти та локалізувати в Україні», – сказав він у своєму виступі у Верховній Раді з нагоди Дня Конституції.
Думка експерта
Іван Ступак, експерт Українського інституту майбутнього:
– Україна має всі можливості для того, щоб згодом стати хабом із виробництва західної зброї. Для цього є все – близькість до Європи, розгалужена залізнична структура, порти, вихід у море. Вища українська влада також має прямий інтерес у виробництві західної зброї для нашої армії – це наш національний інтерес. І закордонні збройові компанії зацікавлені у цьому, головне, щоб ми своїми бюрократичними процедурами та вимогами «на низах» не відбили цього інтересу.
Вони хочуть, щоб ці компанії не потрапили під прес контролюючих та перевіряючих органів та тих, хто захоче отримати від них свою вигоду. Так, наприклад, із заводу «Байрактар», що будується, вже хотіли «зняти» від 10 до 11 мільйонів доларів тільки за підключення до електромереж. Хіба це нормально? Тому нам потрібно забезпечити та гарантувати західним компаніям безпроблемну для них роботу в Україні.
Источник: kp.ua