Удар по Севастопольській бухті: скільки ще у ворога залишилось носіїв «Калібрів»

Удар по Севастопольській бухті: скільки ще у ворога залишилось носіїв «Калібрів»

Фото: REUTERS

У Головному управлінні розвідки Міноборони України підтвердили, що внаслідок нічної атаки на судноремонтний завод імені Орджонікідзе у тимчасово окупованому Севастополі було пошкоджено великий російський десантний корабель «Мінськ» та підводний човен «Ростов-на-Дону» (носій крилатих ракет «Калібр»). Ці судна були у сухому доку Севастополя.

Російські паблики в Telegram також повідомили, що в результаті атаки пошкоджені великий десантний корабель “Мінськ” та дизель-електричний підводний човен “Ростов-на-Дону”. Окупанти також заявили, що загинули 2 співробітники заводу, 26 – постраждалих.

Згідно з опублікованими супутниковими знімками NASA, всі три осередки пожеж знаходяться на території Севастопольського морського заводу: два – у Південній бухті та один – у Корабельній бухті. Таким чином, Чорноморський флот Росії зменшився ще на дві одиниці. І посилити його у Чорному морі Росія не може – Туреччина з початку війни не пропускає туди її військові кораблі.

Скільки знищили

І це вже далеко не перша успішна атака на флот окупантів у Чорному морі. У квітні 2022 року найбільш болючим ударом для Росії стало затоплення флагмана “Москва”, який був уражений двома українськими ракетами “Нептун”. А до цього було кілька попадань у ракетний фрегат “Адмірал Ессен”.

Крім того, навесні та влітку того ж року було завдано ударів по російським кораблям “Новочеркаськ”, “Цезар Куніков”, “Василь Бех” та “Всеволод Бобров”, які отримали різні ступені ушкодження.

У жовтні 2022 року було здійснено удар авіаційними та морськими безпілотними апаратами по військово-морській базі Чорноморського флоту в Севастополі. Незважаючи на заяви Кремля про “мінімальні втрати”, удар прийшовся на флагман Чорноморського флоту Росії – фрегат “Адмірал Макаров” і ще кілька суден.
Тоді флагман російського флоту зазнав суттєвих пошкоджень. Саме цей фрегат був одним із носіїв крилатих ракет “Калібр”, якими регулярно обстрілювали українські міста. Також у 2022 році було знищено великий десантний корабель «Саратов», десантні та патрульні катери.

Крім цього, були атаки на середній розвідувальний корабель “Приазов’я”, розвідувальний корабель “Іван Хурс” та патрульний корвет “Василь Биков”. 4 серпня 2023 року був атакований російський великий десантний корабель “Оленьогірський гірник”. “Оленьогірський гірник” вагою 3600 тонн і довжиною 113 метрів є найбільшим російським військовим кораблем, який був серйозно пошкоджений чи знищений після потоплення крейсера “Москва” 13 квітня 2022 року”, – повідомила тоді британська розвідка.

Загалом же знищено 19 російських кораблів та катерів.

Втрати ворожого флоту наочно та доступно показані у мережевих мемах. Фото: https://t.me/ukrainian_raccoon

Скільки ще лишилося

До складу російського Чорноморського флоту (ЧМФ) до початку війни входило 14 великих кораблів, 7 підводних човнів, 23 малих корабля і катери, включаючи ракетні катери, тральщики та протичовнові кораблі. До 14 великих кораблів входили 2 великі протичовнові кораблі, 3 сторожові фрегати, 2 ракетні кораблі на повітряній подушці і 7 великих десантних кораблів. Тепер їх поменшало на один крейсер, фрегат і три великі десантні кораблі.

В Росії залишилося 11 кораблів, які можуть стріляти “Калібрами”. Але фактично до цього зараз готові лише три надводні кораблі.

Йдеться про фрегат “Адмірал Ессен” і два корвети типу “Буян-М” (проєкт 21631). Щодо фрегату, то це 125-метровий корабель, що має пускову установку на 8 крилатих ракет, зенітно-ракетний комплекс, торпедне озброєння та артилерійську установку. Він також може нести на борту військовий гелікоптер.

Кораблі проєкту “Буян-М”, наприклад, ракетні корвети “Вишній Волочок” та “Орехово-Зуєво”, мають довжину близько 74 м, теж несуть на своєму борту 8 “Калібрів”, артустановки та зенітно-ракетні комплекси.

Також є 4 патрульні кораблі, наприклад, “Василь Биків”. Це 90-метровий корабель з артилерією, ракетним озброєнням та вертолітним майданчиком. Конструктивно там можна розмістити пускові установки “Калібр”, але досі не було інформації про те, щоб це було здійснено на практиці.
Надводні кораблі можуть сумарно запустити 24 ракети, а субмарини – 12, тобто загалом можливий залп 36 “Калібрів” по Україні з боку Чорного моря. Крім того, ще у строю залишаються 8 кораблів, які стріляють не “Калібрами”, а старими радянськими ракетами. Є також десантні та протичовнові кораблі, що мають зенітно-ракетні комплекси.

– Атака на Севастопольську бухту показує, що Україна може практично дістати будь-якої точки на окупованому півострові, де ми можемо знищувати ворожі військові об’єкти. І ми продовжуємо методично вибивати ворога із півострова. У Севастополі вже знищили нафтобазу, тобто у росіян проблеми із заправкою суден. А тепер вразили судноремонтний завод, що завадить ремонтувати уражені нами ж російські судна. А удар, найшвидше, був завданий ракетами класу «повітря-земля» SCALP або Storm Shadow. Про наші ракети «Нептун», які потопили крейсер «Москва», у цьому випадку поки що нічого невідомо, – пояснив KP.UA військовий експерт Олег Жданов.

Довідка

Підводний човен “Ростов-на-Дону” відноситься до класу “Кіло” – збірне позначення, прийняте в NATO для двох проєктів російських підводних човнів: субмарин проєкту 877 “Палтус” та проєкту 636 “Варшав’янка”. «Ростов-на-Дону» – це новий підводний човен, введений в експлуатацію у 2014 році. Він може нести ракети «Калібр», якими завдаються терористичні удари по енергосистемі та будинкам, вбиваючи українців. Загалом у Чорноморському флоті 6 таких човнів (проєкт 636.3 «Варшав’янка»), але на момент російського вторгнення 24 лютого 2022 року один із них знаходився в Середземному морі і офіційно не може пройти через протоки Дарданелли та Босфор для потрапляння до Чорного моря.

ТАКТИКО-ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

 • Швидкість (надводна) – 11 – 17 вузлів (до 21 км/год)
 • Швидкість (підводна) – 18 – 20 вузлів
 • Робоча глибина занурення – 240 м
 • Гранична глибина занурення – 300 м
 • Автономність плавання – 45 діб
 • Екіпаж – 52 особи (у т. ч.12 офіцерів)
 • Довжина – 73,8 м
 • Ширина корпусу – 9,9 м
 • Озброєння – мінно-торпедне, крилаті ракети «Калібр», ППО-ПЗРК «Голка-1», «Верба» 8 ЗУР

Великий десантний корабель “Мінськ” відноситься до проєкту 775, за кодифікацією НАТО – Ropucha (польська жаба). Це серія великих десантних кораблів (БДК) 2-го рангу ближньої та далекої морської зони.

Кораблі призначені для висадки морського десанту та перекидання морем військ та вантажів. Спроможні транспортувати різні види бронетехніки, включаючи танки. Кораблі цього проєкту є основою російського флоту.

ТАКТИКО-ТЕХНІЧНІ ХАРАКТЕРИСТИКИ

 • Швидкість – 18 вузлів (22 км/год)
 • Дальність плавання – 6000 км (9,6 тис. км)
 • Екіпаж – 87 осіб
 • Водотоннажність – 4080 т
 • Довжина – 112,5 м
 • Ширина – 15 м
 • Усадка – 3,7 м
 • 2 дизелі, 2 гвинти, потужність – 19 200 л. с.

Озброєння – 2 здвоєні 57 мм артилерійські установки АК-725, 2 пускові установки реактивної системи залпового вогню А-215 “Град-М”, 4 пускові установки переносного зенітно-ракетного комплексу “Стріла-2”. На борту можуть розташовуватися до 500 тонн техніки та вантажів та 225 десантників.

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *