Екіпажі Черкас та Чернігова вивели кораблі під українським прапором у море

Фото: twitter.com/MichaelJWC626

Після втрати кораблів через окупацію морського узбережжя України Росією наша країна поступово починає відновлювати свій флот. За угодою із Великобританією Україна отримала два військові кораблі-тральщики, екіпаж яких зараз проходить активне тренування в Англії. Ця угода була підписана у січні 2022 року, тобто ще до початку повномасштабного російського вторгнення в Україну.

Військові кораблі, які раніше належали Королівським військово-морським силам, вперше вийшли під українським прапором на тренування біля узбережжя Шотландії. Йдеться про мінні тральщики HMS Ramsey та HMS Blyth Королівських ВМС Великобританії, які перейменовані на «Черкаси» та «Чернігів». Раніше ці кораблі забезпечували підтримку операцій на Близькому Сході та біля берегів Сполученого Королівства, брали участь у місіях НАТО у Середземномор’ї. А тепер українські моряки проходять на них навчання.

KP.UA з’ясовувала, як зараз справи з військовим українським флотом.

Війна стала на заваді створенню «москітного флоту» України

Варто визнати, що повномасштабна російська агресія стала на заваді створенню українського «москітного військового флоту». Після анексії Росією Криму у 2014 році ВМС України розмістили свої кораблі на Західній військово-морській базі (Одеса), на Південній військово-морській базі (Миколаїв) та в портах Маріуполя (Донецька область) та Бердянська (Запорізька область). Крім бази у Бердянську, було розпочато спорудження військово-морської бази в Очакові (Миколаївська область). У липні 2019 року американські військові вже завершили будівництво операційного центру ВМСУ та ремонтної майстерні в Очакові.

У 2020 році Україна та Великобританія підписали Меморандум про посилення співпраці у військовій та військово-технічній сферах, за яким Київ отримає кредит у 1,25 млрд фунтів стерлінгів (понад 1,6 млрд доларів) на 10 років для оснащення українського флоту сучасними ракетними катерами та на будівництво нових військово-морських баз. Угода передбачає постачання для ВМСУ 8 британських швидкохідних ударних катерів Barzan. На борту одного Barzan може розміщуватись до 64 ракет.

Крім того, у 2019 році Державний департамент США схвалив продаж Україні 16 патрульних катерів Mark VI та обладнання до них на загальну суму 600 мільйонів доларів. Американські катери оснащені ракетними комплексами малої дальності типу ВGM-176 Griffin. Також американці вже поставили два патрульні американські катери класу Island “Старобільськ” та “Слов’янськ”, які вдалося зберегти від захоплення росіянами.

“Чернігів” російські військові захопили 24 березня 2014 року. Фото: twitter.com/MichaelJWC626

Частину кораблів було потоплено, а декілька – захоплено ворогом

Але на початку повномасштабної війни Росія захопила Бердянськ, де знаходилася військово-морська база Військово-морських сил України «Схід», та порт у Маріуполі. Тоді там стояли на якорі бойові катери «Гюрза-М» «Лубни», «Кременчук», «Аккерман» та «Вишгород». А також корабель «Донбас» та морський буксир «Корець». Катер «Лубни» та корабель «Донбас» встигли затопити, щоб вони не дісталися росіянам. «Корець» вивели в наші порти, а ось катери «Кременчук», «Аккерман» та «Вишгород» дісталися ворогові.

Також після початку російської агресії Україна в порту Миколаєва затопила флагман своїх ВМС «Гетьман Сагайдачний», щоб він не дістався ворогові. Операцію підтоплення провели вже першого дня вторгнення. Напівзатоплений корабель не отримав жодних пошкоджень і зараз перебуває біля причальної стінки суднобудівного заводу. Викрасти його чи використати проти України у цій війні тепер неможливо. Після перемоги відсіки корабля просушать, фрегат знову набуде плавучості, щоправда, на нього чекають тривалі ремонтні роботи.

Україна поступово починає відновлювати свій флот

Нещодавно, окрім двох тральщиків у Британії, у Туреччині на верфі RMK Marine спустили на воду перший український корвет класу ADA «Гетьман Іван Мазепа». Згідно з контрактом, підписаним між урядом України та Республіки Туреччина, Туреччина має побудувати перший корабель на своїх потужностях до 80% готовності, а потім корвет має бути дооснащений в Україні. Другий (і наступні кораблі) мав будуватися вже на потужностях заводу “Океан” (Миколаїв) в Україні із залученням турецьких фахівців. Також планувалася поступова передача технологій.

Корвети класу ADA є сучасними кораблями прибережної зони, що мають можливості протичовнових операцій та патрулювання у відкритому морі, з широким використанням у своїй конструкції принципів стелс-технологій.

Але тут є одна проблема. Річ у тім, що Туреччина закрила протоки Босфору та Дарданелл для всіх військових кораблів у лютому 2022 року, включаючи кораблі країн-членів НАТО. Тобто два тральщики з Британії та корвет «Іван Мазепа» зараз не можуть потрапити до України.

Корвет “Гетьман Іван Мазепа” спущений на воду у Туреччині і теж готується посилити сили українського ВМФ. Фото: President.gov.ua

Думка експерта

Олег Жданов, військовий експерт:

– Наш флот – це зараз не активна опція. Це питання через об’єктивні причини, викликані російською агресією, зараз поставлене на паузу. Декілька катерів захоплені росіянами, частина виведена з ладу, а ще частина стоїть на приколі. Сьогодні використовуються тільки легкі швидкохідні катери для виконання розвідувальних і диверсійних операцій.

Наш флот важко задіяти у війні ще й тому, що росіяни повністю контролюють акваторію Азовського та Чорного морів. А використовувати наші кораблі означало б прирікати їх на знищення.

Два тральщики в Британії ми одержали ще до вторгнення, але не можемо їх переправити в Україну через кілька причин. По-перше, Туреччина закрила прохід Босфор і Дарданелли і не пропускає через них жодні кораблі, у тому числі й НАТО. А крім цього, якби вони й пройшли, то виникла б загроза їхнього знищення російським флотом у Чорному морі. Це ж стосується і корвета «Іван Мазепа», який спущений на воду в Туреччині, він стоятиме там до закінчення війни. Тож про відновлення українського флоту повноцінно можна буде говорити лише після перемоги.

Технічні характеристики

Тральщики HMS Ramsey та HMS Blyth – це кораблі-шукачі мін проєкту Sandown.

  • Водотоннажність: 450 т (повна)
  • Довжина: 52,6 м
  • Ширина: 10,5 м
  • Опад: 2,4 м
  • Швидкість: до 13 вузлів на дизельній силовій установці та до 6,5 вузла на електричній установці
  • Озброєння: бойовий модуль та три кулемети калібром 12,7 мм
  • Спеціальне обладнання: автоматизована система керування протимінними діями Atlas Elektronik IMCMS

Історія питання

Чиї імена носять нові кораблі

Мінні тральщики «Черкаси» та «Чернігів» опинилися серед п’яти кораблів ВМС України, заблокованих на озері Донузлав під час захоплення РФ Кримського півострова у 2014 році.

Не маючи можливості вийти у відкрите море (протока була перекрита затопленими великим протичовновим кораблем «Очаковим» та буксиром «Шахтар»), командири вивели судна в центр озера і кілька днів намагалися прорватися у бік Одеси.

20 березня колаборанти з командування флоту наказали здатися, але моряки до останньої можливості чинили опір. 24 березня ворогові вдалося захопити «Чернігів», але частина екіпажу перебралася на «Черкаси», що залишалося останнім судном, яке не опустило прапор України.

Лише 27 березня, коли тральщик сів на мілину, його змогли взяти штурмом. Екіпаж спустився на берег та перебрався на підконтрольну територію України. Багато хто з команди і зараз служить у лавах ЗСУ, а « Черкаси » стали символом доблесті українських моряків.

Після подій березня 2014 року “Черкаси” стали символом доблесті українських моряків. Фото: https://uk.wikipedia.org

Источник: kp.ua

No votes yet.
Please wait...

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *